KotiRyhmätKeskusteluLisääAjan henki
Etsi sivustolta
Tämä sivusto käyttää evästeitä palvelujen toimittamiseen, toiminnan parantamiseen, analytiikkaan ja (jos et ole kirjautunut sisään) mainostamiseen. Käyttämällä LibraryThingiä ilmaiset, että olet lukenut ja ymmärtänyt käyttöehdot ja yksityisyydensuojakäytännöt. Sivujen ja palveluiden käytön tulee olla näiden ehtojen ja käytäntöjen mukaista.

Tulokset Google Booksista

Pikkukuvaa napsauttamalla pääset Google Booksiin.

Ladataan...

Tuulen varjo (2001)

Tekijä: Carlos Ruiz Zafón

Muut tekijät: Katso muut tekijät -osio.

Sarjat: Unohdettujen kirjojen hautausmaa (1)

JäseniäKirja-arvostelujaSuosituimmuussijaKeskimääräinen arvioKeskustelut / Maininnat
27,7031035103 (4.11)1 / 1364
Kirjakauppias johdattaa aamuyön hämärässä kymmenvuotiaan poikansa Unohdettujen kirjojen hautausmaalle kohtalokkain seurauksin. Danielin löytämä kirja, Tuulen varjo, ja sen kirjoittajan salaisuuden selvittäminen, muuttaa koko nuoren miehen elämän.
  1. 287
    Enkelipeli (tekijä: Carlos Ruiz Zafón) (phoenix7g, orange_epsilon)
    orange_epsilon: Prequel to The Shadow of the Wind set in Barcelona in the 1920s and 1930s. If you enjoyed the first one, you should give this one a try.
  2. 173
    Kolmastoista kertomus (tekijä: Diane Setterfield) (rmjp518, starfishian, elizabeth.a.coates)
    elizabeth.a.coates: Both centre around books/literature, both are eloquently written, both have an element of mystery
  3. 206
    Historiantutkija (tekijä: Elizabeth Kostova) (robynlinden, GodOfTheAnthill)
    GodOfTheAnthill: Both mystery novels with a similar tone and atmosphere
  4. 91
    Kirjan kansa (tekijä: Geraldine Brooks) (susiesharp, BookshelfMonstrosity)
  5. 80
    Taivasten vanki (tekijä: Carlos Ruiz Zafón) (guurtjesboekenkast)
  6. 80
    Sadan vuoden yksinäisyys (tekijä: Gabriel Garcia Marquez) (derelicious)
  7. 50
    Penumbran kirjakauppa (tekijä: Robin Sloan) (BookshelfMonstrosity)
    BookshelfMonstrosity: Although they have very different settings (1950s Spain in Shadow of the Wind and modern San Francisco in Mr. Penumbra's), these adventure stories, with underpinnings of romance, offer unique perspectives on the role of books and reading in our lives.… (lisätietoja)
  8. 50
    Uinuvien kirjojen kaupunki : romaani Zamoniasta (tekijä: Walter Moers) (bookmomo)
    bookmomo: If you want to read more (and better!) about the love of books and reading
  9. 50
    Yhdeksäs portti (tekijä: Arturo Pérez-Reverte) (jhedlund, phoenix7g, Cecilturtle)
    phoenix7g: Mystery and books.
  10. 40
    The Little Book (tekijä: Selden Edwards) (Othemts)
  11. 30
    Stoner (tekijä: John Williams) (vivas)
    vivas: Libro excepcional,escrito de forma sencilla,culta y facil de entender
  12. 42
    Neljäs siirto (tekijä: Ian Caldwell) (sweetiegherkin)
    sweetiegherkin: The mystery contained in a book is at the heart of both these thrillers.
  13. 31
    The Book on Fire (tekijä: Keith Miller) (infiniteletters)
  14. 20
    A Small Death in Lisbon (tekijä: Robert Wilson) (ehines)
  15. 64
    Mustesydän (tekijä: Cornelia Funke) (missmaddie)
  16. 10
    Yönäytös (tekijä: Marisha Pessl) (samalots)
  17. 10
    The Calligrapher's Secret (tekijä: Rafik Schami) (spiphany)
  18. 10
    Ihmeiden kaupunki (tekijä: Eduardo Mendoza) (caflores)
  19. 10
    Salamiin soturit (tekijä: Javier Cercas) (caflores)
  20. 00
    Barcelona Amor Final (tekijä: Joan Margarit) (CitizenMarc)
    CitizenMarc: If you love the city, both these books bring alive aspects of its character that will evoke fond memories, or intrigue you.

(katso kaikki 38 suositusta)

To Read (78)
Ladataan...

Kirjaudu LibraryThingiin nähdäksesi, pidätkö tästä kirjasta vai et.

» Katso myös 1364 mainintaa

englanti (888)  espanja (33)  hollanti (31)  italia (22)  ranska (19)  saksa (13)  katalaani (11)  portugali (5)  suomi (4)  ruotsi (4)  tanska (3)  portugali (2)  arabia (1)  norja (1)  unkari (1)  brasilianportugali (1)  Kaikki kielet (1,039)
näyttää 4/4
Toinen kirja jonka luin Zafónilta, vaikka onkin sarjan ensimmäinen. Aikalailla samanlainen idea kusin edellinenkin tämän kirjastohautausmaan ympärillä, samoja henkilöitä, kuitenkin omaperäinen tarina. Jännittävä ja ehkä jotain kauhuteemojakin. ( )
  hirvela | Dec 27, 2019 |
Tuulen varjon rakenne Juliánin tarinaa selvittävästä Danielista on hieno. Pidin siitä, miten tarina etenee kertomusten kuulemisten ja lukemisten kautta. Pidin myös goottilaisen kauhuromanttisesta tunnelmasta, johon ainakin Fermin tuo välillä oman koomisen kevennyksensä. Barcelonan kadut ja kulkeminen kaupungissa kerrottiin tavalla, josta on varmaankin iloa kaupunkia tuntevalle mutta minua kuvausten yksityiskohtaisuus turhautti välillä. Onneksi kirja loppuu juuri niin kuin loppuu. ( )
  sannamarjaana | Apr 4, 2011 |
"Jos aiot lukea vain yhden kirjan, lue tämä" - tuo saksalaisen poliitikon lausuma kirjasta "Tuulen varjo" ei mahtipontisuudestaan huolimatta osu harhaan. Kirjan lähes maaginen tunnelma ja imu on hengästyttävä. Ruiz Zafon kuljettaa käsittämättömän mestarillisella otteella eteenpäin tarinaa, joka useassa eri aikatasossa saa vanhan Barcelonan elämään ja hengittämään monen ajan äänin. Nuoren Daniel Semperen ja mystisen Julian Caraxin kohtalot limittyvät, eikä lukija aina tiedä kenen äänellä tarinaa kerrotaan - niin voimakkaasti Caraxin kohtalo liukuu nuoren Danielin elämänkuluun. Kuin mustana kaikennielevänä, kohmeisena varjona kulkee rinnalla Espanjan sisällisodan ja diktatuurin syövyttämä väkivaltainen menneisyys: hiljaisuuden, köyhyyden ja kätketyn katkeruuden maailma, jossa rikkirevityt ihmiset koeattavat parhaansa mukaan rakentaa itselleen elämän siitä mitä heillä on jäljellä. Kirja on myös kunnianosoitus kirjalle sen ja kirjastoille niiden syvimmässä muodossaan. Ruiz Zafonin kielellinen taituruus on mykistävä, ja onnistunut käännös tavoittaa saman taianomaisen tahdin, joka puhaltaa Ikuisuuden henkäyksen pienen ihmisen sisään ja ravisuttaa häntä unohtumattomalla tavalla. ( )
  anuanuanu | Mar 13, 2011 |
näyttää 4/4
It's lowdown and lazy, but here goes: ''Gabriel García Márquez meets Umberto Eco meets Jorge Luis Borges'' for a sprawling magic show, exasperatingly tricky and mostly wonderful, by the Spanish novelist Carlos Ruiz Zafón. The three illustrious meeters must surely have been drinking and they weave about a little, but steady remarkably as the pages go by.
 
Als een boekverkoper zijn tienjarige zoon meeneemt naar het paleisachtige, geheimzinnige Kerkhof der Vergeten Boeken, raakt Daniel betoverd door De schaduw van de wind. Hij neemt zich voor achter de identiteit van de schrijver Julian Carax te komen. Sterker nog: hij lijkt het leven van deze mysterieuze man te gaan leven. Tegen de achtergrond van het Barcelona van de Burgeroorlog en Franco ontrolt zich een fascinerend verhaal, of feitelijk vele verhalen over figuren die zich in de nabijheid van Carax ophielden én mensen rondom Daniel. De structuur van het verhaal is als een Russische pop, die eindeloos veel kleinere poppen in zich heeft verstopt. Carlos Ruiz Zafon (1964) heeft een fantasierijke, knappe roman geschreven vol avontuur, spanning, en liefde, die je in één adem uitleest. Zijn taalgebruik is prachtig, zijn belezenheid groot en de vertaling is vloeiend. Velen zullen van deze onderhoudende, intelligente roman genieten.
lisäsi Liyanna | muokkaaBiblion, Fieke Nugteren
 
The Shadow of the Wind is a dream date for those who love books.... For fans of Jorge Luis Borges, Umberto Eco and other writers who craft twisting and turning plots with complex characterization, The Shadow of the Wind is not to be missed.
 

» Lisää muita tekijöitä (38 mahdollista)

Tekijän nimiRooliTekijän tyyppiKoskeeko teosta?Tila
Ruiz Zafón, Carlosensisijainen tekijäkaikki painoksetvahvistettu
Geel, NellekeKääntäjämuu tekijäeräät painoksetvahvistettu
Graves, LuciaKääntäjämuu tekijäeräät painoksetvahvistettu
Härkönen, TarjaKääntäjämuu tekijäeräät painoksetvahvistettu
Maspero, FrançoisKääntäjämuu tekijäeräät painoksetvahvistettu
Pelfort Gregori, JosepKääntäjämuu tekijäeräät painoksetvahvistettu
Sezzi, LiaKääntäjämuu tekijäeräät painoksetvahvistettu
Vajdics, AnikóKääntäjämuu tekijäeräät painoksetvahvistettu
Sinun täytyy kirjautua sisään voidaksesi muokata Yhteistä tietoa
Katso lisäohjeita Common Knowledge -sivuilta (englanniksi).
Teoksen kanoninen nimi
Alkuteoksen nimi
Teoksen muut nimet
Alkuperäinen julkaisuvuosi
Henkilöt/hahmot
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Tärkeät paikat
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Tärkeät tapahtumat
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Kirjaan liittyvät elokuvat
Epigrafi (motto tai mietelause kirjan alussa)
Omistuskirjoitus
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
For Joan Ramon Planas, who deserves better
Ensimmäiset sanat
Muistan vieläkin sen varhaisen aamun, jolloin isä vei minut ensimmäisen kerran käymään Unohdettujen kirjojen hautausmaalla.
Sitaatit
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
In the shop we buy and sell them, but in truth books have no owner.
He would have liked to know that somebody wanted to keep him alive, that someone remembered him. He used to say that we exist as long as somebody remembers us.
Viimeiset sanat
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
(Napsauta nähdäksesi. Varoitus: voi sisältää juonipaljastuksia)
Erotteluhuomautus
Julkaisutoimittajat
Kirjan kehujat
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Alkuteoksen kieli
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Kanoninen DDC/MDS
Kanoninen LCC

Viittaukset tähän teokseen muissa lähteissä.

Englanninkielinen Wikipedia (1)

Kirjakauppias johdattaa aamuyön hämärässä kymmenvuotiaan poikansa Unohdettujen kirjojen hautausmaalle kohtalokkain seurauksin. Danielin löytämä kirja, Tuulen varjo, ja sen kirjoittajan salaisuuden selvittäminen, muuttaa koko nuoren miehen elämän.

Kirjastojen kuvailuja ei löytynyt.

Kirjan kuvailu
Yhteenveto haiku-muodossa

LibraryThing Early Reviewers Alum

Carlos Ruiz Zafón's book The Shadow of the Wind was available from LibraryThing Early Reviewers.

Current Discussions

LE: Carlos Ruiz Zafón - The Shadow of the Wind coming 8 August, Folio Society Devotees

Suosituimmat kansikuvat

Pikalinkit

Arvio (tähdet)

Keskiarvo: (4.11)
0.5 18
1 123
1.5 26
2 319
2.5 94
3 1029
3.5 407
4 2594
4.5 504
5 3204

Oletko sinä tämä henkilö?

Tule LibraryThing-kirjailijaksi.

Penguin Australia

Penguin Australia on julkaissut painoksen tästä kirjasta.

» Kustantajan sivusto

 

Lisätietoja | Ota yhteyttä | LibraryThing.com | Yksityisyyden suoja / Käyttöehdot | Apua/FAQ | Blogi | Kauppa | APIs | TinyCat | Perintökirjastot | Varhaiset kirja-arvostelijat | Yleistieto | 201,877,778 kirjaa! | Yläpalkki: Aina näkyvissä