KotiRyhmätKeskusteluLisääAjan henki
Etsi sivustolta
Tämä sivusto käyttää evästeitä palvelujen toimittamiseen, toiminnan parantamiseen, analytiikkaan ja (jos et ole kirjautunut sisään) mainostamiseen. Käyttämällä LibraryThingiä ilmaiset, että olet lukenut ja ymmärtänyt käyttöehdot ja yksityisyydensuojakäytännöt. Sivujen ja palveluiden käytön tulee olla näiden ehtojen ja käytäntöjen mukaista.
Hide this

Tulokset Google Booksista

Pikkukuvaa napsauttamalla pääset Google Booksiin.

The Fisherman – tekijä: John Langan
Ladataan...

The Fisherman (alkuperäinen julkaisuvuosi 2016; vuoden 2016 painos)

– tekijä: John Langan (Tekijä)

JäseniäKirja-arvostelujaSuosituimmuussijaKeskimääräinen arvioMaininnat
4241745,425 (4.01)18
"In upstate New York, in the woods around Woodstock, Dutchman's Creek flows out of the Ashokan Reservoir. Steep-banked, fast-moving, it offers the promise of fine fishing, and of something more, a possibility too fantastic to be true. When Abe and Dan, two widowers who have found solace in each other's company and a shared passion for fishing, hear rumors of the Creek, and what might be found there, the remedy to both their losses, they dismiss it as just another fish story. Soon, though, the men find themselves drawn into a tale as deep and old as the Reservoir. It's a tale of dark pacts, of long-buried secrets, and of a mysterious figure known as Der Fisher: the Fisherman. It will bring Abe and Dan face to face with all that they have lost, and with the price they must pay to regain it."--Publisher.… (lisätietoja)
Jäsen:valeyardx91
Teoksen nimi:The Fisherman
Kirjailijat:John Langan (Tekijä)
Info:Word Horde (2016), 282 pages
Kokoelmat:Oma kirjasto
Arvio (tähdet):
Avainsanoja:to-read

Teoksen tarkat tiedot

The Fisherman (tekijä: John Langan) (2016)

Viimeisimmät tallentajatVamberry, yeeda, cthuwu, yksityinen kirjasto, radu_molasar, Courier9, stilettofoxx, Jinjer, NzoL
Ladataan...

Kirjaudu LibraryThingiin, niin näet, pidätkö tästä kirjasta vai et.

Ei tämänhetkisiä Keskustelu-viestiketjuja tästä kirjasta.

» Katso myös 18 mainintaa

Näyttää 1-5 (yhteensä 16) (seuraava | näytä kaikki)
Absolutely love this book. Both stories work really well. ( )
  Zellder | Jul 21, 2021 |
Kom meg gjennom halvparten av boken, men den var SÅ kjedelig at jeg ikke orket å fortsette. Den var veldig treig og kom seg ingensteds. Ble bare utrolig lei og det var mange andre bøker jeg heller ville lese i stedet.
Vil kanskje gi den et forsøk til. Har fått veldig god tilbakemelding fra en booktuber jeg liker, og føler at den kommer til å bli interessant
  Danpo | Jun 20, 2021 |
"I guess being a professor helps you fake your way through all kinds of situations. After all, when was the last time you heard one of them say he didn’t know something?" ( )
  Jon_Hansen | Nov 22, 2020 |
An awesome October read of cosmic horror.

You get three and a half stories in one with this one. There's the lead up to the main action (this starts slow), the long-ago story (which is probably the best part of the book), the main story and then there's the aftermath/epilogue.

So glad I decided to read this for Halloween. It was perfect. ( )
  authenticjoy | Nov 15, 2020 |
Of the three parts comprising this horror novel, the middle and lengthier one is a masterful occult narration with awe-inspiring imagery of cosmic proportions, in the vein of Lovecraft, Machen, etc, written in a remarkably effective modern language.
The first and third part are rather more grounded, focusing on the building up of the two protagonists' characters. Unfortunately, the detail in which we are acquainted with these two persons is quite unnecessary, weighing down the book: Dan and Abe act as over-developed vehicles for the book's soul (aka the middle part), their actions without consequence or impact.
If the book was shortened to the central narration it would be a true masterpiece. As it is, it remains an excellent read, a page-turner with a bit of unnecessary fat at its tail and head, beaming with fishy occult elegance. ( )
  Athotep | Sep 26, 2020 |
Näyttää 1-5 (yhteensä 16) (seuraava | näytä kaikki)
ei arvosteluja | lisää arvostelu
Sinun täytyy kirjautua sisään voidaksesi muokata Yhteistä tietoa
Katso lisäohjeita Common Knowledge -sivuilta (englanniksi).
Kanoninen teoksen nimi
Alkuteoksen nimi
Teoksen muut nimet
Alkuperäinen julkaisuvuosi
Henkilöt/hahmot
Tärkeät paikat
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Tärkeät tapahtumat
Kirjaan liittyvät elokuvat
Palkinnot ja kunnianosoitukset
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Epigrafi (motto tai mietelause kirjan alussa)
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Is it that by its indefiniteness it shadows forth the heartless voids and immensities of the universe, and thus stabs us from behind with the thought of annihilation, when beholding the white depths of the milky way? ...

--the palsied universe lies before us a leper; and like willful travelers in Lapland, who refuse to wear colored and coloring glasses upon their eyes, so the wretched infidel gazes himself blind at the monumental white shroud that wraps all the prospect around him. And of all these things the Albino whale was the symbol. Wonder ye then at the fiery hunt?

--Herman Melville, Moby Dick
Omistuskirjoitus
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
For Fiona
Ensimmäiset sanat
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Don't call me Abraham: call me Abe.
Sitaatit
Viimeiset sanat
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Erotteluhuomautus
Julkaisutoimittajat
Kirjan kehujat
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Alkuteoksen kieli
Canonical DDC/MDS

Viittaukset tähän teokseen muissa lähteissä.

Englanninkielinen Wikipedia

-

"In upstate New York, in the woods around Woodstock, Dutchman's Creek flows out of the Ashokan Reservoir. Steep-banked, fast-moving, it offers the promise of fine fishing, and of something more, a possibility too fantastic to be true. When Abe and Dan, two widowers who have found solace in each other's company and a shared passion for fishing, hear rumors of the Creek, and what might be found there, the remedy to both their losses, they dismiss it as just another fish story. Soon, though, the men find themselves drawn into a tale as deep and old as the Reservoir. It's a tale of dark pacts, of long-buried secrets, and of a mysterious figure known as Der Fisher: the Fisherman. It will bring Abe and Dan face to face with all that they have lost, and with the price they must pay to regain it."--Publisher.

No library descriptions found.

Kirjan kuvailu
Yhteenveto haiku-muodossa

Pikalinkit

Suosituimmat kansikuvat

Arvio (tähdet)

Keskiarvo: (4.01)
0.5
1 3
1.5
2 3
2.5 1
3 16
3.5 3
4 35
4.5 3
5 33

Oletko sinä tämä henkilö?

Tule LibraryThing-kirjailijaksi.

 

Lisätietoja | Ota yhteyttä | LibraryThing.com | Yksityisyyden suoja / Käyttöehdot | Apua/FAQ | Blogi | Kauppa | APIs | TinyCat | Perintökirjastot | Varhaiset kirja-arvostelijat | Yleistieto | 160,714,708 kirjaa! | Yläpalkki: Aina näkyvissä