KotiRyhmätKeskusteluTutkiAjan henki
Etsi sivustolta
Oletko katsonut SantaThingin, LibraryThingin lahjanantamisperinteen?
hylkää
Tämä sivusto käyttää evästeitä palvelujen toimittamiseen, toiminnan parantamiseen, analytiikkaan ja (jos et ole kirjautunut sisään) mainostamiseen. Käyttämällä LibraryThingiä ilmaiset, että olet lukenut ja ymmärtänyt käyttöehdot ja yksityisyydensuojakäytännöt. Sivujen ja palveluiden käytön tulee olla näiden ehtojen ja käytäntöjen mukaista.
Hide this

Tulokset Google Booksista

Pikkukuvaa napsauttamalla pääset Google Booksiin.

It's Not the End of the World –…
Ladataan...

It's Not the End of the World (vuoden 1986 painos)

– tekijä: Judy Blume

JäseniäKirja-arvostelujaSuosituimmuussijaKeskimääräinen arvioMaininnat
1,2002212,523 (3.59)13
When her parents divorce, a sixth grader struggles to understand that sometimes people are unable to live together.
Jäsen:msdebi71
Teoksen nimi:It's Not the End of the World
Kirjailijat:Judy Blume
Info:Yearling (1986), Edition: Reprint, Paperback, 176 pages
Kokoelmat:Oma kirjasto
Arvio (tähdet):
Avainsanoja:-

Work Information

It's Not the End of the World (tekijä: Judy Blume)

Ladataan...

Kirjaudu LibraryThingiin, niin näet, pidätkö tästä kirjasta vai et.

Ei tämänhetkisiä Keskustelu-viestiketjuja tästä kirjasta.

» Katso myös 13 mainintaa

Näyttää 1-5 (yhteensä 22) (seuraava | näytä kaikki)
When her parents divorce, a sixth-grader struggles to understand.
  BLTSbraille | Sep 3, 2021 |
Bota e Karenit duket sikur po shkatërrohet para syve të saj. Ajo beson se martesa vetëm shkakton dhimbje koke dhe shqetësime dhe kështu ajo vendos që nuk do të martohet kurrë. Para se ajo të hynte në klasën e gjashtë, Karen ishte shumë e gëzuar sepse ishte vendosur në klasën e një mësueseje shumë të mirë që ajo dëshpërimisht donte të kishte, por shpresat e saj u shpartalluan, kur zbuloi se mësuesja ishte martuar në verë dhe ishte kthyer në një "shtrigë”. Prindërit e saj vepronin sikur nuk e donin më njëri-tjetrin dhe mënyra e tyre e vetme e komunikimit ishin zënkat dhe sherret për çdo çështje. Situata u përkeqësua dhe babai i saj u largua nga shtëpia. Kur ai njoftoi për planet e tij për të shkuar në Las Vegas për të bërë divorcin, nëna e saj u lumturua shumë. Xhef, vëllai i Karenit, ikën nga shtëpia pasi merr vesh për babain dhe planin e tij për të shkuar në Las Vegas. Babai, qëndron në shtëpi dhe ndihmon për të gjetur Xhefin, kështu që nuk shkon më në Las Vegas. Karen përpiqet me çdo mënyrë të mundshme për të ndaluar divorcin, duke përfshirë edhe dërgimin e kartolinave për përvjetor dhe duke trulluar sëmundje. Notat e saj në shkollë kanë rënë. Karen përpiqet t’i afrojë prindërit por nuk ja del. Vëllai i saj zihet keq me mamanë në një restorant ku edhe policia përfshihet. Ai largohet për disa kohë, por kthehet përsëri në shtëpi. Situata përkeqësohet kur mamaja u thotë fëmijëve se ata do të lëvizin shtëpi dhe qytet.
  BibliotekaFeniks | Mar 7, 2021 |
00001710
  lcslibrarian | Aug 13, 2020 |
I don't remember a lot about this one, beyond the fact that I definitely read it as a kid. ( )
  Tara_Calaby | Jun 22, 2020 |
I read this book when it came out in 1972, I was 11 at the time and a massive reader then as now. My progressive in reading went from Dr Seuss, to Frances Lattimore and Carolyn Haywood, to Beverly Cleary and last but not least Judy Blume.

I had no memory of this book at all, after all 44 years is a long time. I was surprized to see the word bastard in a kid's book, then it struck that that is the reason so many of Judy's books are on the banned books list.

I loved it - I probably enjoyed it now as an adult then when I was a kid, because now I can relate to what an 11 year old feels and does while not being that age, seeing it thru older eyes.

I know her books are very controversial as teenagers are having sex in Forever and many parents even today would not support their kids reading a book on this subject, let alone doing it, so she will always come up against the religious and their banning of books from their own households. ( )
  REINADECOPIAYPEGA | Jan 11, 2018 |
Näyttää 1-5 (yhteensä 22) (seuraava | näytä kaikki)
ei arvosteluja | lisää arvostelu
Sinun täytyy kirjautua sisään voidaksesi muokata Yhteistä tietoa
Katso lisäohjeita Common Knowledge -sivuilta (englanniksi).
Kanoninen teoksen nimi
Alkuteoksen nimi
Teoksen muut nimet
Alkuperäinen julkaisuvuosi
Henkilöt/hahmot
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Tärkeät paikat
Tärkeät tapahtumat
Kirjaan liittyvät elokuvat
Palkinnot ja kunnianosoitukset
Epigrafi (motto tai mietelause kirjan alussa)
Omistuskirjoitus
Ensimmäiset sanat
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
I don't think I'll ever get married. Why should I? All it does is make you miserable. Just look at Mrs. Singer. Last year she was Miss Pace and everybody loved her. I said I'd absolutely die if I didn't get her for sixth grade. But I did - and what happened? She got married over the summer and now she's a witch!
Sitaatit
Viimeiset sanat
Erotteluhuomautus
Julkaisutoimittajat
Kirjan kehujat
Alkuteoksen kieli
Kanoninen DDC/MDS
Kanoninen LCC

Viittaukset tähän teokseen muissa lähteissä.

Englanninkielinen Wikipedia (2)

When her parents divorce, a sixth grader struggles to understand that sometimes people are unable to live together.

Kirjastojen kuvailuja ei löytynyt.

Kirjan kuvailu
Yhteenveto haiku-muodossa

Suosituimmat kansikuvat

Pikalinkit

Arvio (tähdet)

Keskiarvo: (3.59)
0.5
1 5
1.5 1
2 11
2.5 2
3 48
3.5 10
4 34
4.5 3
5 34

Oletko sinä tämä henkilö?

Tule LibraryThing-kirjailijaksi.

 

Lisätietoja | Ota yhteyttä | LibraryThing.com | Yksityisyyden suoja / Käyttöehdot | Apua/FAQ | Blogi | Kauppa | APIs | TinyCat | Perintökirjastot | Varhaiset kirja-arvostelijat | Yleistieto | 164,313,457 kirjaa! | Yläpalkki: Aina näkyvissä