KotiRyhmätKeskusteluLisääAjan henki
Etsi sivustolta
Tämä sivusto käyttää evästeitä palvelujen toimittamiseen, toiminnan parantamiseen, analytiikkaan ja (jos et ole kirjautunut sisään) mainostamiseen. Käyttämällä LibraryThingiä ilmaiset, että olet lukenut ja ymmärtänyt käyttöehdot ja yksityisyydensuojakäytännöt. Sivujen ja palveluiden käytön tulee olla näiden ehtojen ja käytäntöjen mukaista.

Tulokset Google Booksista

Pikkukuvaa napsauttamalla pääset Google Booksiin.

Midshipman's Hope (The Seafort Saga…
Ladataan...

Midshipman's Hope (The Seafort Saga Book 1) (alkuperäinen julkaisuvuosi 1994; vuoden 2013 painos)

Tekijä: David Feintuch (Tekijä)

Sarjat: Seafort Saga (1)

JäseniäKirja-arvostelujaSuosituimmuussijaKeskimääräinen arvioMaininnat
8861424,782 (3.66)18
David Feintuch's acclaimed Seafort Saga begins as Nicholas Seafort sets off on an interstellar naval adventure he will never forget. In the year 2194, seventeen-year-old Nicholas Seafort is assigned to the Hibernia as a lowly midshipman. Destination: the thriving colony of Hope Nation. But when a rescue attempt goes devastatingly wrong, Seafort is thrust into a leadership role he never anticipated. The other officers resent him, but Seafort must handle more dangerous problems, from a corrupted navigation computer to a deadly epidemic. Even Hope Nation has a nasty surprise in store. Seafort might be the crew's only hope... This page-turning science fiction in the vein of Robert Heinlein and Orson Scott Card - with a dash of Horatio Hornblower - marks the captivating debut adventure in Feintuch's hugely popular Seafort Saga.… (lisätietoja)
Jäsen:Tom-e
Teoksen nimi:Midshipman's Hope (The Seafort Saga Book 1)
Kirjailijat:David Feintuch (Tekijä)
Info:Open Road Media Sci-Fi & Fantasy (2013), Edition: Reissue, 446 pages
Kokoelmat:Oma kirjasto
Arvio (tähdet):***1/2
Avainsanoja:-

Teostiedot

Midshipman's Hope (tekijä: David Feintuch) (1994)

Ladataan...

Kirjaudu LibraryThingiin nähdäksesi, pidätkö tästä kirjasta vai et.

Ei tämänhetkisiä Keskustelu-viestiketjuja tästä kirjasta.

» Katso myös 18 mainintaa

Näyttää 1-5 (yhteensä 14) (seuraava | näytä kaikki)
In Midshipman's Hope, David Feintuch gives us Hornblower in Space straight without a chaser. Published a year or two after David Weber’s first Honor Harrington novel, Feinttuch is not as interested in space battles as he is in the angst of leadership. When a chain of disasters kills the senior officers of the UNS Hibernia on its way to an airless mining colony, 17-year-old Midshipman Nicholas Seafort finds himself in command. He buys into the top-down leadership model fostered by the Navy, but he worries that his crew and passengers will not take him seriously in his new role. He blames himself for everything that goes wrong on the voyage and gives himself no credit for his growth as a commander. He suffers from an almost pathological self-hatred. The naval tradition comes directly from its 18th-century progenitor, complete with severe hazing of young midshipmen and the death penalty for rebellious crew. Feintuch never adequately explains why a starship needs a large, uneducated crew fit only for swabbing the decks. 3.5. ( )
  Tom-e | Jun 17, 2024 |
Hornblower in space? Marvellous stuff.
  hierogrammate | Jan 31, 2022 |
Lent to me by a friend

A long time since I have read sci fi

A rollicking read

Has encouraged me to go and try the c s forester series tonwhich it appears to have some resemblance

Big ship

21 August 2017 ( )
  bigship | Aug 21, 2017 |
This book is the first in a (too) long series about a man who rises through the interstellar navy due to circumstance and random opportunity. This book was a fun read, but do not go into it expecting much depth or intellectual thought. Taken for what it is, a fun sci fi novel, its a good one. ( )
  Hexum2600 | Feb 28, 2014 |
A fun, if a bit heavy transposition of the traditional British seagoing novel into a spacefleet of the future. A fascinating comparison to the Starfleet universe. ( )
  verbafacio | Apr 21, 2013 |
Näyttää 1-5 (yhteensä 14) (seuraava | näytä kaikki)
ei arvosteluja | lisää arvostelu

» Lisää muita tekijöitä (1 mahdollinen)

Tekijän nimiRooliTekijän tyyppiKoskeeko teosta?Tila
David Feintuchensisijainen tekijäkaikki painoksetlaskettu
Puckey, DonKannen suunnittelijamuu tekijäeräät painoksetvahvistettu
Youll, StephenKansikuvataiteilijamuu tekijäeräät painoksetvahvistettu
Sinun täytyy kirjautua sisään voidaksesi muokata Yhteistä tietoa
Katso lisäohjeita Common Knowledge -sivuilta (englanniksi).
Teoksen kanoninen nimi
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Alkuteoksen nimi
Teoksen muut nimet
Alkuperäinen julkaisuvuosi
Henkilöt/hahmot
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Tärkeät paikat
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Tärkeät tapahtumat
Kirjaan liittyvät elokuvat
Epigrafi (motto tai mietelause kirjan alussa)
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Being the first voyage of Nicholas Seafort, U.N.N.S., in the year of our Lord 2194
Omistuskirjoitus
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
To Ragtime Rick of Toledo, and Ardath Mayhar, who made it possible, and to Jettie, who makes it worthwhile.
Ensimmäiset sanat
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
"Stand to!" I roared, but I was too late; even as Alexi and Sandy snapped to attention, Hibernia's two senior lieutenants strolled around the corridor bend.
Sitaatit
Viimeiset sanat
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
(Napsauta nähdäksesi. Varoitus: voi sisältää juonipaljastuksia)
Erotteluhuomautus
Julkaisutoimittajat
Kirjan kehujat
Tiedot englanninkielisestä Yhteisestä tiedosta. Muokkaa kotoistaaksesi se omalle kielellesi.
Alkuteoksen kieli
Kanoninen DDC/MDS
Kanoninen LCC

Viittaukset tähän teokseen muissa lähteissä.

Englanninkielinen Wikipedia

-

David Feintuch's acclaimed Seafort Saga begins as Nicholas Seafort sets off on an interstellar naval adventure he will never forget. In the year 2194, seventeen-year-old Nicholas Seafort is assigned to the Hibernia as a lowly midshipman. Destination: the thriving colony of Hope Nation. But when a rescue attempt goes devastatingly wrong, Seafort is thrust into a leadership role he never anticipated. The other officers resent him, but Seafort must handle more dangerous problems, from a corrupted navigation computer to a deadly epidemic. Even Hope Nation has a nasty surprise in store. Seafort might be the crew's only hope... This page-turning science fiction in the vein of Robert Heinlein and Orson Scott Card - with a dash of Horatio Hornblower - marks the captivating debut adventure in Feintuch's hugely popular Seafort Saga.

Kirjastojen kuvailuja ei löytynyt.

Kirjan kuvailu
Yhteenveto haiku-muodossa

Current Discussions

-

Suosituimmat kansikuvat

Pikalinkit

Arvio (tähdet)

Keskiarvo: (3.66)
0.5 1
1 5
1.5 4
2 12
2.5 3
3 29
3.5 12
4 58
4.5 6
5 34

Oletko sinä tämä henkilö?

Tule LibraryThing-kirjailijaksi.

 

Lisätietoja | Ota yhteyttä | LibraryThing.com | Yksityisyyden suoja / Käyttöehdot | Apua/FAQ | Blogi | Kauppa | APIs | TinyCat | Perintökirjastot | Varhaiset kirja-arvostelijat | Yleistieto | 208,732,748 kirjaa! | Yläpalkki: Aina näkyvissä