Grandhotel : román nad mraky

KeskusteluKlub knihomolů

Liity LibraryThingin jäseneksi, niin voit kirjoittaa viestin.

Grandhotel : román nad mraky

Tämä viestiketju on "uinuva" —viimeisin viesti on vanhempi kuin 90 päivää. Ryhmä "virkoaa", kun lähetät vastauksen.

1Sandiik
Muokkaaja: marraskuu 2, 2009, 5:58am

K tomu, že v knize Grandhotel : román nad mraky "Dialogy a zejména monology většinou "nelezou z huby" a myšlenkové figury hlavního hrdiny po pár stránkách svádějí k parodii." bych si dovolil něco málo podotknout... Ona na to samozřejmě není "krásná literatura". Rudiš (a nejen on) se vždycky snaží o maximálně autentický jazyk a v tomhle případě se jednoduše pokusil napsat knihu slovy a jazykem mentálně postiženého člověka. Mě osobně to "za uši" rozhodně netahalo, připadalo mi to velmi přesné, autentické a taky se mi to nezdálo nijak moc vulgární (na rozdíl od filmu).

2vvendigo
marraskuu 3, 2009, 7:56am

Vtip je v tom, ze pokud to clovek necte nahlas, nevsimne si toho.
Docela by mne zajimalo jestli (resp. co) z teto knihy Rudis cte na verejnych ctenich.

3vvendigo
marraskuu 3, 2009, 7:57am

Taky by mne zajimalo co je vlastne ta "krasna literatura".

4Sandiik
marraskuu 3, 2009, 8:40am

To byla určitá slovní hříčka. Kdysi, řekněme v 19. století, se automaticky předpokládalo, že literatura musí být krásná (odtud i to označení "krásná literatura" pro poesii a beletrii). Automaticky se předpokládalo, že to má být především estetický útvar (ostatně stejně jako třeba malířství). Postupně (v literatuře víceméně až od padesátých) let ovšem začíná být literatura (u nás například Bohumil Hrabal) záměrně psána jazykem běžných lidí. Taky se díky tomu v "krásné literatuře" objevují nejen hovorová, ale dokonce i vysloveně sprostá slova. Často je to silný, expresivní výrazový prostředek. To je trend, který pokračuje dosud a Rudiš je jeho výrazným exponentem. Osobně mi tenhle styl psaní velmi vyhovuje. Pokud jde o čtení nahlas, Grandhotel asi zkrátka nemá být čten nahlas. Je to intimní zpověď hlavního představitele, nikoli veřejná proklamace...

5polutropos
marraskuu 3, 2009, 12:51pm

Toto je presne takova kniha, kterou bych asi jinak neobjevil, ale asi bych to mel precist.

Tak mi o ni povezte vic: hlavne, je to seriozni kniha, literatura, jako Kundera, Skvorecky, Lustig, atd. anebo spis popularni? (Pri tom netvrdim, ze je nutne jedno "lepsi" nez druhe, jenom me zajima zanr.)

Jsou mimochodem linky v cestine ktere o knihach informuji?

6vvendigo
Muokkaaja: marraskuu 3, 2009, 4:00pm

Kniha to rozhodne seriozni je. Ale od Rudise doporucuji spis Nebe pod Berlínem.
Nejlepsi web co jsem zatim nasel je http://iliteratura.cz/

7Sandiik
Muokkaaja: marraskuu 3, 2009, 4:58pm

Otázkou je, co znamená "seriózní" a co "populární". Rozhodně to není "lidové" čtení, jaké produkuje třeba takový Michal Viewegh. Je to rozhodně "velká" literatura, která nezapadne za pár let a překlad by si jistě zasloužila. Doporučuju juknout na web: http://www.rudis.cz Jsou tam i odkazy na recenze.
Mimochodem, v jedné anketě (v kulturním týdeníku A2) označilo několik lidí Rudiše za nejzajímavějšího žijícího českého spisovatele.

8polutropos
marraskuu 3, 2009, 5:44pm

Porovnani k Vieweghovi je dobre. Toho znam, a teda vim o co jde. Ze je Rudis vic ambiciozni, to me tesi. Budu to muset nejak sehnat.

9Sandiik
marraskuu 3, 2009, 6:49pm

Ambiciózní asi není to správné slovo. Ambiciózní byl ve svých prvních knihách Viewegh, protože se snažil o "velké umění" a působilo to spíš směšně. Ono je to spíš o schopnostech. O talentu. Stejně jako Eco je rozhodně schopnější spisovatel než Brown, je Rudiš rozhodně schopnější spisovatel než Viewegh. Brown i Viewegh píšou ty své limonády ne proto, že by se tak rozhodli, ale proto, že to jinak neumí. To, že je hltají tisíce lidí je vlastně až druhotný efekt. Jednoduchost autorů se prostě sešla s jednoduchostí čtenářů...

10vvendigo
marraskuu 4, 2009, 4:59am

No nevim, jestli neni trochu precenovany. Co Potichu? Podle mne dost bida. (Ale predcita se to dobre. ;)
Mozna az to budu cist za 20 let, prijde mi to jako hezka vzpominka na Prahu zacatku 21. stoleti, ale jinak?

11Sandiik
marraskuu 4, 2009, 1:24pm

Nečetl jsem. Přečtu a dám vědět.