Volná diskuse (nejen) o knihách II.

Tämä viestiketju jatkaa tätä viestiketjua: Pokec aneb volná diskuse (nejen) o knihách.

KeskusteluKlub knihomolů

Liity LibraryThingin jäseneksi, niin voit kirjoittaa viestin.

Volná diskuse (nejen) o knihách II.

Tämä viestiketju on "uinuva" —viimeisin viesti on vanhempi kuin 90 päivää. Ryhmä "virkoaa", kun lähetät vastauksen.

1Artran
Muokkaaja: maaliskuu 1, 2012, 9:59am

Založil jsem další topic, těch příspěvků v tom starém bylo už moc.
---------------------------------------------------------------------------
Princip Will You like it je částečně popsán zde:
http://www.librarything.com/wiki/index.php/Will_you_like_it%3F

Také jsem zvědavý, jak se bude vyvíjet toto: http://www.librarything.com/lists

S tím Pinterem jsi mne překvapila; měl jsem právě zato, že se ti dost líbil. Osobně mne celkem pobavil Milenec, ale např. u Správce (který by měl být považován za jednu z jeho stěžejních her) jsem si říkal, že je to sice zajímavě napsáno, ale tematicky hodně nevýrazné. Pintera vidím spíše v Beckettově stínu.

Na ještě jednu knihu od Müllerové zvědavý jsem. Zaujala mne totiž jazyková rovina toho Rozhoupaného dechu. Nemyslím si, že je to špatný román (také bych ho zpětně neoznačil za mrtvý), ale na Nobelovku mi, přeci jen, přišel poněkud slabší.

Pokud by ses chtěla pustit do Kertésze, tak bych ti doporučil začít Člověkem bez osudu, protože ty jeho další (a podle mého zajímavější) texty na něj dost těsně navazují. Bez té zkušenosti by asi visely poněkud ve vzduchoprázdnu. Každopádně Kaddiš za nenarozené dítě je určitě jeden z nejlepších textů, které jsem za poslední rok četl.

Ad ta Litera. V próze asi Sylvě Fischerové (ale nečetl jsem žádný z těch titulů). V poezii Kamilu Bouškovi
http://www.literarni.cz/rubriky/ukazky/poezie/kamil-bouska-ohen-po-slavnosti-uka...
Fridrichovy básně považuju za průměr a ty Ctiborovy za slovní seno (vůbec nechápu, jak něco takového může být nominováno).

EDIT: http://www.nkp.cz/images/knizni_pirat_pozvanka.jpg :)

2_eskarina
maaliskuu 2, 2012, 4:35am

Když jsem četla Pintera prvně, nadšená jsem samozřejmě byla :), ale to bylo spíš obecné okouzlení absurdní+existenciální literaturou a odkrýváním ukrytých struktur jazyka. Podruhé jsem ho četla loni a ačkoli mi to připadá stále dobré, beru ty texty spíš jako cosi prověřeně kvalitního, co lze na dlouhou dobu odložit, aniž bych měla dojem nějaké zásadní ztráty.
Principiálně podobné je to i s texty Herty Müllerové. Inspirativnější i autentičtější (ve všech možných smyslech) by mi asi připadalo udělat si analýzu tehdejších novin, než číst tohle.
S Kertészem uvidím, vzhledem k anotacím jsem k tomu trochu skeptická :).

O "lists" jsem nevěděla, takže nemám prozkoumáno ani relevantní názor k tomu. Nicméně myslíš, že "Puklina" od Lessingové skutečně patří mezi "Significant works of postmodern fiction"? Nebo Calvino do stejné kategorie jako Murakami nebo DeLillo (přiznávám ale, četla jsem toho od nich minimum)?

V Liteře překvapivě nefandím nikomu. Autorů znám spíš méně, knížky nominované za prózu, o kterých jsem slyšela/četla (Ajvaz :)!, Šindelka, Kratochvil, Moník) mě nijak zvlášť nezajímají. Takže uvidíme.

Diskuze vypadá zajímavě, nechce to třeba ČT ze záznamu vysílat, když už je partnerem :)? Pokud tam půjdeš, můžeš pak poreferovat. Podle toho plakátu mi to připadá dost jednostranné. Třeba "Mají elektronické knihy budoucnost, když se na internetu šíří tisíce knih zdarma?" - dost svébytná logika formulace, nějak tam nevidím tu kauzální vazbu, která je podle autorů zřejmě evidentní. Nebo "co chtějí knižní piráti?" Jednoznačně úsměvné.

3Artran
maaliskuu 2, 2012, 7:17am

Kaddiš od Kertésze připomíná Bernharda (Kertész jej, myslím, i překládal). Ve srovnání s Člověkem bez osudu je to zcela jinak napsaný text. Ale jak už jsem poznamenal, je dobré tím Člověkem bez osudu začít. Osobně bych tipoval, že Kaddiš se ti líbit bude.

U toho seznamu vycházím pouze z toho, co jsem četl. S Puklinou od Lessingové jsem váhal, ale pro mne osobně je to román, který natolik vybočuje z toho, s čím jsem se setkal, že jej považuji (přes určitou těžkopádnost) za fascinující (a vlastně bych si jej přečetl rád znovu). O tom, jestli Lessingová patří do postmoderny, lze vést diskuzi, ale ty přesahy směrem k žánrové literatuře jsou zjevné (podobné je to i s jejím prvním románem Tráva zpívá). Tudíž pro mne osobně Puklina je significant. Také jde o to, že significant nemusí znamenat nutně skvělé dílo samo o sobě, ale spíše zajímavý příspěvek k žánru. Takže i když považuji třeba toho Calvina za lepšího autora než Murakamiho nebo DeLilla (od nějž čtu mj. zrovna Podsvětí), tak si myslím, že je důležité je zmínit, protože postmoderní psaní obecně obohatili. Ostatně, které tituly bys na takovém seznamu ráda viděla ty?

Tu diskuzi o knižním pirátsví zvažuju; mohla by to být docela zábava... :)

4_eskarina
maaliskuu 3, 2012, 9:58am

Imho je Puklina od Lessingové typ textů, kterým by prospělo, kdyby jej autorka zpracovala na pokračování do nějakého literárního/kulturního časopisu, dál by se to nějak zarámovalo, aby z toho mohlo být něco jaké "téma čísla". Mě stálo docela dost přemáhání dočíst to, tím spíš pak nepokračovat v sérii negativních recenzí. Text je to postmoderní jen z hlediska těch nepříliš chytrých rigidních kategorií, že míchá žánry/míchá reflexivní a popisné pasáže/přímo oslovuje čtenáře/je ironický... - prostě s tím nesouhlasím, je to mechanické rozlišování.
Což mi připomíná, že jsem nedávno byla dost překvapená z doslovu k Houellebecqovu románu Mapa a území - postmoderní román, mimo jiné proto, že autor ze sebe udělá jednu z postav a nemůžeme pak jasně rozlišit mezi realitou a fikcí. WTF?! (Ale v podstatě té argumentaci rozumím i tomu, že moje představa o postmoderním je evidentně marginální. Možná zůstanu jenom u modernismu...)

Které tituly bych zařadila - nemám tolik načteno a byla bych dost selektivní, resp. že je něco zajímavý příspěvek k žánru není až tak důležitý argument. Nejsem literární teoretik, takže tvořím kánon pro sebe, nikoli obecně platný, a asi bych seznamy psát nemohla. Nicméně tvá práce na tomto je jistě záslužná :).

Z přednášky tedy očekávám report :). Stačí hlavní myšlenka - jestli byli schopní dostat se přes své evidentně nezpochybnitelné rozdělení na dobro a zlo.

5Artran
maaliskuu 5, 2012, 7:09am

Já bych si s tím řazením do postmoderny zas až tak hlavu nelámal. Ttedy ne v diskursu "list of LibraryThing", což chápu jen jako počáteční rozcestník, který ale může ve výsledku udržovat víc lidí a stanovit tak nějaké prototypy nebo tendence. Obecně je to velmi (příliš...) volná kategorie (ale asi jako pojem moderny), která jen vynesla určité narativní postupy z periferie do centra. To, co ty nazýváš mechanickým/rigidním rozlišením (míchání žánrů, metanarativita, ironie atp.), beru neutrálně, ale nemůžu odhlédnout od toho, že tak spousta autorů dnes vědomě píše a vytváří tak pro současnou prózu příznačnou a zjevnou strukturu (a je to důsledek určitého kulturního a ideového pohybu, který lze pak různě analyzovat). S ohledem na tyhle "rigidní" kategorie musí být pak každý text vnímán jako specifikum. Např. ta Puklina mne v konečném důsledku oslovila ne kvůli tomu, že (do jisté míry) fantastiku bere jako "High Art", ale protože mi přišla nosná zkušenost, kterou zprostředkovala. Vnímal jsem na ní hlavně intenztivní pohled už opravdu velmi staré spisovatelky-ženy, která se podobně jako onen římský patricij dívá na milostný rituál dvou mladých lidí (ústřední pasáž té knihy) a reflektivně, skrze své stáří a blízkost smrti, v tom zaslechne šeptání starých bájí, mýtů a legend, které nás přesahují a do kterých se vracíme. A tohle prožité vytržení lidské tělesnosti a jeho zasazení do imaginativního mýtu vyprávění je něco, co nepovažuju vůbec za banální - ne ve způsobu, jakým ona to zpracovala (ne náhodou děj navíc zasadila pro kontrast do antiky, kde se zrodil historizující pohled na čas). Jde asi o to, jak k tomu textu kdo přistupuje a co v něm hledá. Dívat se na to prizmatem např. feminismu/genderu (jak jsem tak různě narážel) by mi přišlo strašně svazující a nevěřím tomu, že k tomu Lessingová takto přistupovala. Což ti vůbec nechci podsouvat: každý máme své důvody a rastry ;-)

Mapu a území jsem ještě nečetl (a po Elementárních částicích a Platformě se mi ani moc nechce), takže nedokážu posoudit...

Ad přednáška. Uvidíme, uvidíme... :) Každopádně doporučuji tenhle článek od člověka, který na té přednášce bude:
http://firebird.blog.root.cz/2012/02/13/valka-o-kopirovaci-monopol/

6_eskarina
maaliskuu 7, 2012, 3:43pm

Možná to ode mne jako obhájce ruského formalismu bude znít nesmyslně, nicméně to je jistě jen jinou interpretací určitých pojmů: klíčové je sdělení textu, nikoli definované kategorie (metanarativita atp.) Spisovatel má předně mít co říci a sekundárně až chtít předvádět, jak bravurně zvládá zavadené techniky (viz třeba - údajně - Kratochvil ve své poslední knížce, jak jsem se dočetla jinde). Byli bychom zpátky u rozdělení na umění a řemeslo. Primární je naléhavost, konkrétní obsah i forma se adekvátně tomuto najdou samy.

(Mapu a území jsem si vybrala, protože jsem od Houellebecqa nic nečetla a myslím, že už nemusím :). Byla to jen ilustrace.)

Ten článek je mimochodem taky trochu banálně-populistický :o). Všechny ty moudré paralely, podtrhávání a samozřejmosti... skoro k nedočtení! Takto zvítězíme jen těžko :).

7Artran
Muokkaaja: maaliskuu 8, 2012, 4:50am

Mně to vůbec nezní nesmyslně. Stejně je literatura a čtení nakonec o jakémsi těžko definovaném cosi. Pokud by nebyla, jednalo by se jen o mrtvou katalogizaci. Já to právě chápu tak, že tyhle kategorie představují pouze jakýsi výchozí ozvláštňující bod, od kterého se pak musí odvíjet něco dalšího, jedinečného a specifického. A v té Puklině jsem si to pro sebe právě našel. Je to leckdy hodně individuální. Alespoň myslím :-)

Já bych ti Elementární částice nebo tu Platformu ani nedoporučoval :) (Oproti tomu u toho Kertésze vidím potenciál, že by tě mohl oslovit). Btw, četla jsi něco od Bernharda?

Ohledně toho článku máš asi pravdu, ale pro mne je pozitivní, že se snaží zasadit autorské právo do širších souvislostí. Souhlasím také s tím, že v budoucnu budeme platit mnohem víc nebo výhradně za samotnou službu než za samotný "tovar".

EDIT: Jo, na tu přednášku dnes nejdu. Časově to nestíhám, takže jediná šance je ten TV záznam.

8_eskarina
maaliskuu 8, 2012, 6:29am

Od Bernharda jsem četla Obrys jednoho života a mám k tomu dost nevyjasněný vztah (což je ale principiálně pozitivní). Na jednu stranu bych jako překvapivě výstižné uznala slovo "strhující" z anotace (nebo možná i halucinační), na druhou stranu se do textu proniká trochu těžko. Je to imho dost pohlcující, i trochu sebestředná knížka, na jaké nejsem úplně zvyklá, je to moc rychlé/nutí mě číst moc rychle. Takže výborné, ale vyčerpávající :).

Ten článek - jasně že zasazení do širších souvislostí je dobré. Ale i tak to mohlo být napsáno líp. Kdybys neměl co dělat, můžeš se mrknout na http://www.thelateageofprint.org/download/, je to docela zajímavé, i když se primárně vztahuje k USA.

Jak jsem si našla, přednášku bude ČT skutečně přenášet živě. Tak doufejme, že bude pak i v archivu :).

9Artran
maaliskuu 8, 2012, 7:43am

Já jsem od Bernharda četl Staré mistry a Wittgensteinova synovce a hlavně z prvního jsem byl dost nadšený. Všechna ta adjektiva (strhující, pohlcující, sebestředný) se na to hodí také. Zpětně mám ale strach, aby se tenhle zážitek dalším čtením Bernhardových textů nerozmělnil. Přesto bych si od něj rád přečetl něco dalšího (hlavně asi Korekturu a Vyhlazení).

Ta kniha vypadá slušně. Celé to číst asi nebudu, ale nějakým pasážím čas věnuji.

10_eskarina
maaliskuu 12, 2012, 11:30am

Půjčila jsem si Člověka bez osudu :).

Diskuze good. Celkem mě překvapily (hlavně závěrečné) podrážděné promluvy (hlavně) pana Frause - vždyť za "příživníky" piráti myslím nepovažují jen nakladatele, ale i/především? distributory a tak, tak proč nezkusil vysvětlit jednotlivé položky, ze kterých se skládá cena knihy, namísto vysmívání se ubohé tazatelce? A méně povýšené arogance prakticky u všech diskutujících by taky bylo fajn - byl to otevřený boj, nikoli diskuze, imho :).

11Artran
maaliskuu 12, 2012, 12:31pm

Na Člověku bez osudu je klíčových asi tak posledních pět-deset stran. Nechci ti to ale spoilovat ;-)

Také jsem si tu debatu poslechl. Zaujal mne názor toho nakladatele, ze kterého vyznělo, že čtenáři knihoven jsou vlastně taky zloději :) A ještě jej NKP vykořisťuje, protože musí posílat povinné výtisky :)

Kdyby ta diskuze byla diskuzí, tak se baví o těch potenciálních modelech jako je iTunes a pod a jak právě tohle dokáže pirátství potlačit.

12_eskarina
maaliskuu 14, 2012, 7:22am

Jo, to vykořisťování zlou knihovnickou kulturou bylo taky dobré :). Asi nutno připočíst závěrečné únavě, jinak se mi to zdá od nakladatele jako trochu kontraproduktivní výrok.

Jinak je taky zvláštní, že elektronické knihy nejsou ve snížené sazbě DPH - dočasně? - a na anglickém Amazonu si jako zákazník z České republiky do Kindlu nic koupit nesmím, zato na americkém Amazonu ano. Hm hm. (Ale vlastně se asi nehodí moc kafrat a měla bych být ráda, že vůbec nějaká možnost je :).)

13_eskarina
maaliskuu 26, 2012, 1:44pm

Děkuji tímto za doporučení knížky, výborná :).

14Artran
maaliskuu 28, 2012, 7:10am

Tak to jsem rád, líbila-li se :-) Ostatně doporučuji ještě ten Kaddiš (něco málo přes sto stránek), který vrhá na Člověka bez osudu trochu jiné světlo.

15Bubko
maaliskuu 26, 2013, 8:42am

Ad Litera, podle mně si ji zaslouží knížka Pavla Čecha http://baila.net/kniha/250806256/velke-dobrodruzstvi-pepika-strechy-pavel-cech

16_eskarina
maaliskuu 28, 2013, 1:02pm

od Pavla Čecha znám jen některé ty starší knížky, ale i tahle bude jistě standardně úžasná :). otázka ovšem je, jestli existuje nějaká šance, že se knihou roku stane knížka z kategorie pro děti a mládež...

17Artran
huhtikuu 2, 2013, 9:24am

Mimochodem, pokud jste to již nezaregistrovali, tak Amazon koupil Goodreads. Doporučuji ohledně toho diskuzi zde na LibraryThing:
http://www.librarything.com/topic/152033

Z příspěvku Tima Spaldinga (zakladatele LibraryThing):

"We need to embrace being the "un-Amazon" and "un-Goodreads." If they zag, we should zig. This is the way I like it—I find Goodreads too pushy on the social side, too cavalier about user data and--on average--not as intellectual as LibraryThing can be(1). So I want to be unlike them. But it's also good business practices. If you want a ham sandwich, Goodreads will give you one. We need to be the site for people who hate ham sandwiches."

18_eskarina
huhtikuu 6, 2013, 3:41pm

Že Amazon koupil Goodreads jsem zaznamenala, ale že je LT je "intellectual"... :)

Vážněji: Goodreads znám jen z letmých pohledů a na základě těchto chabých znalostí bych i souhlasila se Spaldingovým tvrzením, že je to spíš "pushy on the social side"; tj. že literatura je tu spíš než co jiného prostředek k utváření fanklubů (ale je to na LT významně jiné?). I tak mi ale jeho reakce připadá trochu (maličko) hysterická. Ještě jsem neprozkoumala, jak funguje na Goodreads doporučování knih, ale pokud by to bylo dobré, dost možná bych zapomněla na nebezpečí, že se Amazon stane novým nelítostným vládcem světa.

(Odkazovanou diskuzi pročítám, je to dlouhé :).)

19Artran
huhtikuu 11, 2013, 4:28pm

Já jsem si třeba LT kdysi vybral právě proto, že na mě (určitými svými funkcemi a přístupem) působila akademičtěji :-)

20_eskarina
elokuu 12, 2013, 4:29pm

Nevíte náhodou někdo, jestli je možné přidat si tu do knihovny i knihy bez ISBN (z Gutenberg.org a podobných archivů), kde by místo údajů o nakladateli byl jen link, nebo se na to vykašlat a najít co nejpodobnější tištěnou verzi?

21Sandiik
toukokuu 1, 2015, 9:18pm

Jestli to je ještě aktuální, tak knihy bez ISBN přidávám běžně, buďto ručně a nebo pomocí slov, která neobsahují diakritiku. S tou mi to nic nevyhledá.