KotiRyhmätKeskusteluLisääAjan henki
Tämä sivusto käyttää evästeitä palvelujen toimittamiseen, toiminnan parantamiseen, analytiikkaan ja (jos et ole kirjautunut sisään) mainostamiseen. Käyttämällä LibraryThingiä ilmaiset, että olet lukenut ja ymmärtänyt käyttöehdot ja yksityisyydensuojakäytännöt. Sivujen ja palveluiden käytön tulee olla näiden ehtojen ja käytäntöjen mukaista.

Kirjallisuuspalkinnot: Wyoming Indian Paintbrush Nominee

Kirjallisuuspalkinnon saaneiden kirjojen kansikuvia

Teokset (532)

TeoksetJärjestys
4B Goes Wild (tekijä: Jamie Gilson)1986
Anastasia hermoromahduksen partaalla (tekijä: Lois Lowry)1986
Banana Blitz (tekijä: Florence Parry Heide)1986
The Celery Stalks at Midnight (tekijä: James Howe)1986
The Curse of the Blue Figurine (tekijä: John Bellairs)1986
Dear Mr. Henshaw (tekijä: Beverly Cleary)1986
The Girl with the Silver Eyes (tekijä: Willo Davis Roberts)1986
In the Year of the Boar and Jackie Robinson (tekijä: Bette Bao Lord)1986
Intiaani lipastossa (tekijä: Lynne Reid Banks)1st Runner-up 1986
Jelly Belly (tekijä: Robert Kimmel Smith)1986
Naya Nuki: Girl Who Ran (tekijä: Kenneth Thomasma)Winner 1986
Night of the Twisters (tekijä: Ivy Ruckman)1986
Nothing's Fair in Fifth Grade (tekijä: Barthe DeClements)2nd Runner-up 1986
Sarah, Plain and Tall (tekijä: Patricia MacLachlan)1986
Save Queen of Sheba (tekijä: Louise Moeri)1986
Summer Switch (tekijä: Mary Rodgers)1986
Toad Food and Measle Soup (tekijä: Christine McDonnell)1986
Tunnuskuvana majava (tekijä: Elizabeth George Speare)1986
Turn Homeward, Hannalee (tekijä: Patricia Beatty)1986
The Wild Children (tekijä: Felice Holman)1986
Babe : Possu joka päätti päästä pitkälle (tekijä: Dick King-Smith)1987
Behind the Attic Wall (tekijä: Sylvia Cassedy)1987
Blair's Nightmare (tekijä: Zilpha Keatley Snyder)1987
Building Blocks (tekijä: Cynthia Voigt)1987
Cracker Jackson (tekijä: Betsy Byars)1987
The Dancing Cats of Applesap (tekijä: Janet Taylor Lisle)1987
The Great Rescue Operation (tekijä: Jean Van Leeuwen)1st Runner-up 1987
Helluntai-hiiren laulu (tekijä: W. J. Corbett)1987
The Hot and Cold Summer (tekijä: Johanna Hurwitz)Winner 1987
Laula, Jimmy Jo (tekijä: Katherine Paterson)1987
Lenny Kandell, Smart Aleck (tekijä: Ellen Conford)1987
The Monster's Ring (tekijä: Bruce Coville)2nd Runner-up 1987
Omega Station (tekijä: Alfred Slote)1987
One-Eyed Cat (tekijä: Paula Fox)1987
Prairie Songs (tekijä: Pam Conrad)1987
Raising a Mother Isn't Easy (tekijä: Elisabeth McHugh)1987
The Terrible Truth (tekijä: Stephen Roos)1987
Too Much Trouble (tekijä: Dorothy Haas)1987
Your Former Friend, Matthew (tekijä: LouAnn Gaeddert)1987
Back Yard Angel (tekijä: Judy Delton)1988
The Castle in the Attic (tekijä: Elizabeth Winthrop)1st Runner-up 1988
Christmas With Ida Early (tekijä: Robert Burch)1988
The Cuckoo Sister (tekijä: Vivien Alcock)1988
Daphne's Book (tekijä: Mary Downing Hahn)1988
Devil's Race (tekijä: Avi)1988
The Dollhouse Murders (tekijä: Betty Ren Wright)Winner 1988
Invisible Lissa (tekijä: Natalie Honeycutt)1988
Just Tell Me When We're Dead (tekijä: Eth Clifford)1988
Kuka pelkää noitia (tekijä: Roald Dahl)2nd Runner-up 1988
Nutty and the Case of the Mastermind Thief (tekijä: Dean Hughes)1988
Oh Honestly, Angela! (tekijä: Nancy K. Robinson)1988
The Oscar J. Noodleman Television Network (tekijä: Stephen Manes)1988
Pets, Vets, and Marty Howard (tekijä: Joan Carris)1988
Rich Mitch (tekijä: Marjorie Weinman Sharmat)1988
Soup on Ice (tekijä: Robert Newton Peck)1988
Trapped in the Slickrock Canyon (tekijä: Gloria Skurzynski)1988
Who Put That Hair in My Toothbrush? (tekijä: Jerry Spinelli)1988
Yesterday's Horses (tekijä: Jean Slaughter Doty)1988
Black Suits from Outerspace (tekijä: Gene DeWeese)1989
The Great Mom Swap (tekijä: Betsy Haynes)1989
Halfback Tough (tekijä: Thomas J. Dygard)1989
Janet Hamm Needs a Date for the Dance (tekijä: Eve Bunting)1989
Kevin Corbett Eats Flies (tekijä: Patricia Hermes)1989
Love From the Fifth-Grade Celebrity (tekijä: Patricia Reilly Giff)1989
The Magic Book (tekijä: Willo Davis Roberts)1989
Me and My Veggies (tekijä: Isaac Whitlatch)1989
Mostly Michael (tekijä: Robert Kimmel Smith)1989
Nighty-Nightmare (Bunnicula) (tekijä: James Howe)2nd Runner-up 1989
On My Honor (tekijä: Marion Dane Bauer)1989
Rabble Starkey (tekijä: Lois Lowry)1989
Ramona Forever (tekijä: Beverly Cleary)1989
Red Dog (tekijä: Bill Wallace)1st Runner-up 1989
The Return of the Indian (tekijä: Lynne Reid Banks)Winner 1989
The Secret Life of Dilly McBean (tekijä: Dorothy Haas)1989
Sixth Grade Can Really Kill You (tekijä: Barthe DeClements)1989
Valentine Rosy (tekijä: Sheila Greenwald)1989
The Whipping Boy (tekijä: Sid Fleischman)1989
Who's Reading Darci's Diary? (tekijä: Martha Tolles)1989
The Birthday Burglar and a Very Wicked Headmistress (tekijä: Margaret Mahy)1990
The Facts and Fictions of Minna Pratt (tekijä: Patricia MacLachlan)1990
Fran Ellen's House (tekijä: Marilyn Sachs)1990
The happiest ending (tekijä: Yoshiko Uchida)1990
Harry's Mad (tekijä: Dick King-Smith)1990
Hatchet (tekijä: Gary Paulsen)1st Runner-up 1990
Hobie Hanson, You're Weird (tekijä: Jamie Gilson)1990
Josie's Beau (tekijä: Natalie Honeycutt)1990
Just as Long as We're Together (tekijä: Judy Blume)2nd Runner-up 1990
The Not-Just-Anybody Family (tekijä: Betsy Byars)1990
Nutty Can't Miss (tekijä: Dean Hughes)1990
Paul's Volcano (Camelot) (tekijä: Beatrice Gormley)1990
Quentin Corn (tekijä: Mary Stolz)1990
Racso and the Rats of NIMH (tekijä: Jane Leslie Conly)1990
The Remembering Box (tekijä: Eth Clifford)1990
A Royal Pain (tekijä: Ellen Conford)1990
Soup on Fire (tekijä: Robert Newton Peck)1990
Stinker from Space (tekijä: Pamela F. Service)1990
Takapulpetin poika (tekijä: Louis Sachar)Winner 1990
This Is Your Captain Speaking (tekijä: Ivy Ruckman)1990
Amy's Eyes (tekijä: Richard Kennedy)1991
Angel's Mother's Wedding (tekijä: Judy Delton)1991
Beauty (tekijä: Bill Wallace)1991
The Canada Geese Quilt (tekijä: Natalie Kinsey-Warnock)1991
Catwings (tekijä: Ursula K. Le Guin)1991
Dangerous Ground (tekijä: Gloria Skurzynski)1991
Don't Call Me Toad! (tekijä: Mary Francis Shura)1991
The Ghost Drum (tekijä: Susan Price)1991
Glass Slippers Give You Blisters (tekijä: Mary Jane Auch)1991
Kunhan Helen tulee : kummitustarina (tekijä: Mary Downing Hahn)1st Runner-up 1991
Maggie Too (tekijä: Joan Lowery Nixon)1991
Matilda (tekijä: Roald Dahl)Winner 1991
No Place for Me (tekijä: Barthe DeClements)1991
Number the Stars (tekijä: Lois Lowry)2nd Runner-up 1991
Park's Quest (tekijä: Katherine Paterson)1991
Prisoner of Vampires (tekijä: Nancy Garden)1991
The Rainbow People (tekijä: Laurence Yep)1991
The Show-And-Tell War: And Other Stories About Adam Joshua (tekijä: Janice Lee Smith)1991
Ten Kids, No Pets (tekijä: Ann M. Martin)1991
You've Been Away All Summer (tekijä: Sheila Hayes)1991
38 Weeks Till Summer Vacation (tekijä: Mona Kerby)1992
Afternoon of the Elves (tekijä: Janet Taylor Lisle)1992
Awfully Short for the Fourth Grade (tekijä: Elvira Woodruff)1992
The Basement Baseball Club (tekijä: Jeffrey Kelly)1992
Beetles, Lightly Toasted (tekijä: Phyllis Reynolds Naylor)1992
Cricket and the Crackerbox Kid (tekijä: Alane Ferguson)1992
Fudge (tekijä: Charlotte Towner Graeber)2nd Runner-up 1992
Fudge-a-mania (tekijä: Judy Blume)1st Runner-up 1992
The Great Male Conspiracy (tekijä: Betty Bates)1992
Horrible Harry in Room 2B (tekijä: Suzy Kline)1992
It's a Dog's Life (tekijä: John R. Erickson)1992
Korkeinta velhoutta (tekijä: Diane Duane)1992
Lone Star (tekijä: Barbara Barrie)1992
Maniac Magee (tekijä: Jerry Spinelli)Winner 1992
The Shadowmaker (tekijä: Ron Hansen)1992
All About Sam (tekijä: Lois Lowry)1993
The Doll in the Garden: A Ghost Story (tekijä: Mary Downing Hahn)1st Runner-up 1993
Ghost Cadet (tekijä: Elaine Marie Alphin)1993
Missing (tekijä: James Duffy)1993
On the Far Side of the Mountain (tekijä: Jean Craighead George)1993
Pathki Nana: Kootenai Girl Solves a Mystery (tekijä: Kenneth Thomasma)Winner 1993
The Practical Joke War (tekijä: Alane Ferguson)1993
The Secret of the Indian (tekijä: Lynne Reid Banks)1993
Shoebag (tekijä: Mary James)1993
Soup's Hoop (tekijä: Robert Newton Peck)1993
Strider (tekijä: Beverly Cleary)1993
Teacher's Pet (tekijä: Johanna Hurwitz)1993
Totally Disgusting! (tekijä: Bill Wallace)2nd Runner-up 1993
Who Invited the Undertaker? (tekijä: Ivy Ruckman)1993
The Young Black Stallion (tekijä: Walter Farley)1993
Aldo Peanut Butter (tekijä: Johanna Hurwitz)1994
D-Poems of Jeremy Bloom: A Collection of Poems About School, Homework, and Life (tekijä: Gordon Korman)1994
Dew Drop Dead (tekijä: James Howe)1994
Ghost Brother (tekijä: C. S. Adler)1994
Humbug (tekijä: Nina Bawden)1994
The Knights of the Kitchen Table (tekijä: Jon Scieszka)1994
The River (tekijä: Gary Paulsen)1994
Shiloh (tekijä: Phyllis Reynolds Naylor)Winner 1994
Stepping on the Cracks (tekijä: Mary Downing Hahn)1994
Stonewords: A Ghost Story (tekijä: Pam Conrad)1994
There's a Girl in My Hammerlock (tekijä: Jerry Spinelli)1994
Wanted...Mud Blossom (tekijä: Betsy Byars)1994
Wayside School is Falling Down (tekijä: Louis Sachar)1st Runner-up 1994
Weasel (tekijä: Cynthia DeFelice)2nd Runner-up 1994
The Boggart (tekijä: Susan Cooper)1995
The Dark-Thirty: Southern Tales of the Supernatural (tekijä: Patricia C. Mckissack)1995
Fourth Grade Rats (tekijä: Jerry Spinelli)1995
Goblins in the Castle (tekijä: Bruce Coville)1995
If You're Not Here, Please Raise Your Hand: Poems About School (tekijä: Kalli Dakos)1995
Jim Ugly (tekijä: Sid Fleischman)1995
The Legend of Jimmy Spoon (tekijä: Kristiana Gregory)1995
Mama, Let's Dance (tekijä: Patricia Hermes)1995
Missing May (tekijä: Cynthia Rylant)1995
The Mystery of the Cupboard (tekijä: Lynne Reid Banks)1995
Rescue Josh McGuire (tekijä: Ben Mikaelsen)Winner 1995
Sharing Susan (tekijä: Eve Bunting)1995
Somewhere Just Beyond (tekijä: Barbara A. Smith)1995
Tuck Triumphant (tekijä: Theodore Taylor)1995
Woodsong (tekijä: Gary Paulsen)1995
Addy's Surprise: A Christmas Story (tekijä: Connie Porter)1996
Aliens Ate My Homework (tekijä: Bruce Coville)1996
Beardance (tekijä: Will Hobbs)1996
The Boys Start the War (Boy/Girl Battle) (tekijä: Phyllis Reynolds Naylor)1996
End of the Race (tekijä: Dean Hughes)1996
Frankie Murphy's Kiss List (tekijä: Donna Guthrie)1996
The Giver (tekijä: Lois Lowry)1996
The Haymeadow (tekijä: Gary Paulsen)1996
The Journey Home (tekijä: Isabelle Holland)1996
Letters From a Slave Girl: The Story of Harriet Jacobs (tekijä: Mary E. Lyons)1996
The Magic School Bus Lost in the Solar System (tekijä: Joanna Cole)1996
Moho Wat: Sheepeater Boy Attempts a Rescue (tekijä: Kenneth Thomasma)Winner 1996
Monster Blood III (tekijä: R. L. Stine)1996
Nasty, Stinky Sneakers (tekijä: Eve Bunting)1996
White Hare's Horses (tekijä: Penina Keen Spinka)1996
The Absolutely True Story... (tekijä: Willo Davis Roberts)1997
Catherine, Called Birdy (tekijä: Karen Cushman)1997
A Christmas Sonata (tekijä: Gary Paulsen)1997
Dear Levi: Letters from the Overland Trail (tekijä: Elvira Woodruff)1997
The Girls Get Even (Boy/Girl Battle) (tekijä: Phyllis Reynolds Naylor)1997
Kulje kaksi kuuta (tekijä: Sharon Creech)1997
Lostman's River (tekijä: Cynthia DeFelice)1997
Math Curse (tekijä: Jon Scieszka)1997
Mick Harte Was Here (tekijä: Barbara Park)2nd Runner-up 1997
Pink and Say (tekijä: Patricia Polacco)1997
Stranded (tekijä: Ben Mikaelsen)1st Runner-up 1997
Time for Andrew: A Ghost Story (tekijä: Mary Downing Hahn)1997
Watchdog and the Coyotes (tekijä: Bill Wallace)Winner 1997
Yang the Youngest and his Terrible Ear (tekijä: Lensey Namioka)1997
Zlatan päiväkirja : nuoren tytön elämä Sarajevossa (tekijä: Zlata Filipović)1997
The Best School Year Ever (tekijä: Barbara Robinson)1998
Brian's Winter (tekijä: Gary Paulsen)2nd Runner-up 1998
Countdown (tekijä: Ben Mikaelsen)1998
Crash (tekijä: Jerry Spinelli)Winner 1998
Cyberstorm (tekijä: Gloria Skurzynski)1998
Dinosaurs Alive (tekijä: Shelly Ritthaler)1998
Far North (tekijä: Will Hobbs)1998
The Ghost of Popcorn Hill (tekijä: Betty Ren Wright)1998
The Light on Hogback Hill (tekijä: Cynthia DeFelice)1998
Moose Tracks (tekijä: Mary Casanova)1998
Poppy (tekijä: Avi)1998
The Richest Kids in Town (tekijä: Peg Kehret)1998
See You Around, Sam! (tekijä: Lois Lowry)1998
Shiloh Season (tekijä: Phyllis Reynolds Naylor)1st Runner-up 1998
The Tarantula in My Purse (tekijä: Jean Craighead George)1998
Amber Brown Goes Fourth (tekijä: Paula Danziger)1999
Amee-Nah: Zuni Boy Runs the Race of His Life (tekijä: Kenneth Thomasma)1999
The Backward Bird Dog (tekijä: Bill Wallace)2nd Runner-up 1999
Bad, Badder, Baddest (tekijä: Cynthia Voigt)1999
Call Me Francis Tucket (tekijä: Gary Paulsen)1999
Falling Up (tekijä: Shel Silverstein)1st Runner-up 1999
Frindle (tekijä: Andrew Clements)1999
Help! I'm Trapped in My Sister's Body (tekijä: Todd Strasser)1999
The Music of Dolphins (tekijä: Karen Hesse)1999
The Return of Santa Paws (tekijä: Nicholas Edwards)1999
Saving Shiloh (tekijä: Phyllis Reynolds Naylor)Winner 1999
Sees Behind Trees (tekijä: Michael Dorris)1999
Titanic Crossing (tekijä: Barbara Williams)1999
The View from Saturday (tekijä: E. L. Konigsburg)1999
Wagon Train 911 (tekijä: Jamie Gilson)1999
Across the Wide and Lonesome Prairie : the Oregon Trail Diary of Hattie Campbell (tekijä: Kristiana Gregory)2000
The Ballad of Lucy Whipple (tekijä: Karen Cushman)2000
Ghost Canoe (tekijä: Will Hobbs)2000
The Ghost of Fossil Glen (tekijä: Cynthia DeFelice)2nd Runner-up 2000
Harry Potter ja viisasten kivi (tekijä: J. K. Rowling)Winner 2000
Out of the Dust (tekijä: Karen Hesse)2000
Pleasing the Ghost (tekijä: Sharon Creech)2000
Rage Of Fire (Mysteries in Our National Park, 2) (tekijä: Gloria Skurzynski)2000
Running Out of Time (tekijä: Margaret Peterson Haddix)2000
There's an Owl in the Shower (tekijä: Jean Craighead George)2000
Thunder Cave (tekijä: Roland Smith)2000
Upchuck and the Rotten Willy (tekijä: Bill Wallace)1st Runner-up 2000
Wolf Shadows (tekijä: Mary Casanova)2000
The World's Worst Fairy Godmother (tekijä: Bruce Coville)2000
Wringer (tekijä: Jerry Spinelli)2000
The Apprenticeship of Lucas Whitaker (tekijä: Cynthia DeFelice)2001
Doe Sia: Bannock Girl and the Handcart Pioneers (tekijä: Kenneth Thomasma)2001
Eye of the Great Bear (tekijä: Bill Wallace)2001
The Girls' Revenge (Boy/Girl Battle) (tekijä: Phyllis Reynolds Naylor)2001
Kapteeni Kalsari ja professori Poksupöksyn piinalliset puuhat (tekijä: Dav Pilkey)1st Runner-up 2001
The Landry News (tekijä: Andrew Clements)2001
The Maze (tekijä: Will Hobbs)2001
My Heart is on the Ground : the Diary of Nannie Little Rose, a Sioux Girl (tekijä: Ann Rinaldi)2001
P.S. Longer Letter Later (tekijä: Ann M. Martin)2001
Paahde (tekijä: Louis Sachar)Winner 2001
Perloo the Bold (tekijä: Avi)2001
Rosa Parks: My Story (tekijä: Rosa Parks)2001
Sasquatch (tekijä: Roland Smith)2nd Runner-up 2001
The Skull of Truth (tekijä: Bruce Coville)2001
Soldier's Heart (tekijä: Gary Paulsen)2001
Ankea alku (tekijä: Lemony Snicket)1st Runner-up 2002
Because of Winn-Dixie (tekijä: Kate DiCamillo)2nd Runner-up 2002
A Blizzard Year (tekijä: Gretel Ehrlich)2002
Bud, Not Buddy (tekijä: Christopher Paul Curtis)2002
The Case of the Measled Cowboy #33 (Hank the Cowdog) (tekijä: John R. Erickson)2002
Color Me Dark: the Diary of Nellie Lee Love, the Great Migration North (tekijä: Patricia C. Mckissack)2002
Ella Enchanted (tekijä: Gail Carson Levine)2002
Ghost Horses (Mysteries in Our National Parks, Book 6) (tekijä: Gloria Skurzynski)2002
Harry Potter ja liekehtivä pikari (tekijä: J. K. Rowling)Winner 2002
Jason's Gold (tekijä: Will Hobbs)2002
Lily's Crossing (tekijä: Patricia Reilly Giff)2002
My Louisiana Sky (tekijä: Kimberly Willis Holt)2002
Ramona's World (tekijä: Beverly Cleary)2002
The Truth about Sacajawea (tekijä: Kenneth Thomasma)2002
The Wanderer (tekijä: Sharon Creech)2002
Among the Hidden (tekijä: Margaret Peterson Haddix)Winner 2003
Choosing Up Sides (tekijä: John H. Ritter)2003
The Doll People (tekijä: Ann M. Martin)2003
Down the Yukon (tekijä: Will Hobbs)2003
Hihittäjähoito (tekijä: Roddy Doyle)2nd Runner-up 2003
Ice Story: Shackleton's Lost Expedition (tekijä: Elizabeth Cody Kimmel)2003
Jaguar (tekijä: Roland Smith)2003
Käärmekammio (tekijä: Lemony Snicket)1st Runner-up 2003
The Lake of Tears (tekijä: Emily Rodda)2003
Magiaa mahan täydeltä (tekijä: Debi Gliori)2003
A Mouse Called Wolf (tekijä: Dick King-Smith)2003
My Life in Dog Years (tekijä: Gary Paulsen)2003
Nory Ryan's Song (tekijä: Patricia Reilly Giff)2003
Promises to the Dead (tekijä: Mary Downing Hahn)2003
Westward to Home (tekijä: Patricia Hermes)2003
Artemis Fowl (tekijä: Eoin Colfer)2004
The Breadwinner (tekijä: Deborah Ellis)2004
The Captain's Dog: My Journey with the Lewis and Clark Tribe (tekijä: Roland Smith)2004
The Contest (Everest, Book 1) (tekijä: Gordon Korman)2004
Dread Mountain (tekijä: Emily Rodda)2004
The Good Dog (tekijä: Avi)2004
Harry Potter ja Azkabanin vanki (tekijä: J. K. Rowling)Winner 2004
The Hideout (tekijä: Peg Kehret)2004
Hope Was Here (tekijä: Joan Bauer)2004
The Hunted (National Parks Mystery Series, 5) (tekijä: Gloria Skurzynski)2004
The Janitor's Boy (tekijä: Andrew Clements)2004
Loser (tekijä: Jerry Spinelli)1st Runner-up 2004
Rubiininotko (tekijä: Sharon Creech)2004
The Thief Lord (tekijä: Cornelia Funke)2nd Runner-up 2004
Tihutöiden tivoli (tekijä: Lemony Snicket)2004
The Capture (tekijä: Kathryn Lasky)2005
Desperon taru : kertomus hiirestä, prinsessasta, keitosta ja lankarullasta (tekijä: Kate DiCamillo)Winner 2005
Double Fudge (tekijä: Judy Blume)1st Runner-up 2005
Everything on a Waffle (tekijä: Polly Horvath)2005
Granny Torrelli Makes Soup (tekijä: Sharon Creech)2005
Leon and the Spitting Image (tekijä: Allen Kurzweil)2005
Midnight for Charlie Bone (tekijä: Jenny Nimmo)2005
Partners In the Wilderness: Travis's Choice (tekijä: Ed Kienzle)2nd Runner-up 2005
Parvana's Journey (tekijä: Deborah Ellis)2005
Pictures of Hollis Woods (tekijä: Patricia Reilly Giff)2005
Saffy's Angel (tekijä: Hilary McKay)2005
Spiderwickin kronikat 1: Haltijakirja (tekijä: Holly Black)2005
Talon and the Dragons of Crinnelia (tekijä: Diana Metz)2005
What Would Joey Do? (Joey Pigza Books) (tekijä: Jack Gantos)2005
Wishes, Kisses, and Pigs (tekijä: Betsy Hearne)2005
The Best Halloween Ever (tekijä: Barbara Robinson)2006
Blue Fingers: A Ninja's Tale (tekijä: Cheryl Aylward Whitesel)2006
Chasing Vermeer (tekijä: Blue Balliett)2006
Circle of Doom (tekijä: Tim Kennemore)2006
The Dark Hills Divide (tekijä: Patrick Carman)2006
Hu-huu! (tekijä: Carl Hiaasen)2nd Runner-up 2006
Ida B: . . . and Her Plans to Maximize Fun, Avoid Disaster, and (Possibly) Save the World (tekijä: Katherine Hannigan)2006
The Merchant of Death (Pendragon) (tekijä: D. J. MacHale)2006
No Dogs Allowed! (tekijä: Bill Wallace)Winner 2006
Once Upon a Marigold (tekijä: Jean Ferris)1st Runner-up 2006
The Ravenmaster's Secret: Escape from the Tower of London (tekijä: Elvira Woodruff)2006
Rodzina (tekijä: Karen Cushman)2006
The School Story (tekijä: Andrew Clements)2006
Secret of the Black Widow (tekijä: Eugene M. Gagliano)2006
TruckDogs (tekijä: Graeme Base)2006
The Amulet of Samarkand: Graphic Novel (tekijä: Jonathan Stroud)2007
Buttermilk Hill (tekijä: Ruth White)2007
The Heroic Adventure of Hercules Amsterdam (tekijä: Melissa Glenn Haber)2007
Konnan raivolla (tekijä: Morris Gleitzman)1st Runner-up 2007
Lightland (tekijä: Heather McCutchen)2007
Lohikäärmeellä ratsastaja (tekijä: Cornelia Funke)Winner 2007
Maggie's Door (tekijä: Patricia Reilly Giff)2007
Maxx Comedy: The Funniest Kid in America (tekijä: Gordon Korman)2007
Molly Moon hervoton hypnoosiseikkailu (tekijä: Georgia Byng)2nd Runner-up 2007
The Perils of Peppermints (tekijä: Barbara Brooks Wallace)2007
The River Between Us (tekijä: Richard Peck)2007
The Silent Boy (tekijä: Lois Lowry)2007
Stranded in Boringsville (tekijä: Catherine Bateson)2007
Survival in the Storm: The Dust Bowl Diary of Grace Edwards, Dalhart, Texas 1935 (tekijä: Katelan Janke)2007
Worth (tekijä: A. LaFaye)2007
Cracker!: The Best Dog in Vietnam (tekijä: Cynthia Kadohata)2nd Runner-up 2008
A Dogʼs Life: The Autobiography of a Stray (tekijä: Ann M. Martin)1st Runner-up 2008
Eetu Keinäsen ihmeelliset seikkailut (tekijä: Kate DiCamillo)Winner 2008
The Fire Within (tekijä: Chris D'Lacey)2008
The Frog Princess (tekijä: E. D. Baker)2008
The Homework Machine (tekijä: Dan Gutman)2008
Midnight Rider (tekijä: Joan Hiatt Harlow)2008
Miracle on 49th Street (tekijä: Mike Lupica)2008
Mud City (tekijä: Deborah Ellis)2008
Niagara Falls, or Does It? (tekijä: Henry Winkler)2008
Peter and the Starcatchers (tekijä: Dave Barry)2008
Room One: A Mystery or Two (tekijä: Andrew Clements)2008
Sysimetsän poika (tekijä: Paul Stewart)2008
Takini Lakota Boy Alerts Sitting Bull (tekijä: Kenneth Thomasma)2008
Wenny Has Wings (tekijä: Janet Lee Carey)2008
The Fairy-Tale Detectives (tekijä: Michael Buckley)2009
Getting Air (tekijä: Dan Gutman)2009
Hattie Big Sky (tekijä: Kirby Larson)2009
Heat (tekijä: Mike Lupica)2009
Hugo Cabret : kuvaromaani (tekijä: Brian Selznick)1st Runner-up 2009
The Legend of Bass Reeves (tekijä: Gary Paulsen)2009
The Legend of the Wandering King (tekijä: Laura Gallego García)2009
Myyttihovi (tekijä: Brandon Mull)2009
Neropatin päiväkirja (tekijä: Jeff Kinney)Winner 2009
No Talking (tekijä: Andrew Clements)2009
Rules (tekijä: Cynthia Lord)2009
Salamavaras (tekijä: Rick Riordan)2nd Runner-up 2009
Swindle (tekijä: Gordon Korman)2009
Toby Wheeler: Eighth Grade Benchwarmer (tekijä: Thatcher Heldring)2009
Weedflower (tekijä: Cynthia Kadohata)2009
Deep and Dark and Dangerous (tekijä: Mary Downing Hahn)Winner 2010
Elephant Run (tekijä: Roland Smith)2010
Elijah of Buxton (tekijä: Christopher Paul Curtis)2010
Football Hero (tekijä: Tim Green)2nd Runner-up 2010
Gossamer (tekijä: Lois Lowry)2010
Jackie's Wild Seattle (tekijä: Will Hobbs)2010
Kenny & the Dragon (tekijä: Tony DiTerlizzi)2010
Labyrinttitaistelu (tekijä: Rick Riordan)1st Runner-up 2010
Lawn Boy (tekijä: Gary Paulsen)2010
Listen! (tekijä: Stephanie S. Tolan)2010
The Mysterious Benedict Society (tekijä: Trenton Lee Stewart)2010
The Penderwicks (tekijä: Jeanne Birdsall)2010
Sotahevonen (tekijä: Michael Morpurgo)2010
Taikavaras (tekijä: Sarah Prineas)2010
The Wednesday Wars (tekijä: Gary D. Schmidt)2010
The Candy Shop War (tekijä: Brandon Mull)Winner 2011
Everything for a Dog (tekijä: Ann M. Martin)2011
Found (tekijä: Margaret Peterson Haddix)2011
Heart of a Shepherd (tekijä: Rosanne Parry)2011
How to Steal a Dog (tekijä: Barbara O'Connor)2011
Kickoff! (tekijä: Tiki Barber)2011
Lahja (tekijä: Ingrid Law)2nd Runner-up 2011
Lost and Found (tekijä: Andrew Clements)2011
Mudshark (tekijä: Gary Paulsen)2011
The Name of This Book Is Secret (tekijä: Pseudonymous Bosch)1st Runner-up 2011
The Ruins of Gorlan (tekijä: John Flanagan)2011
Schooled (tekijä: Gordon Korman)2011
Valley Of The Wolves (tekijä: Laura Gallego García)2011
When You Reach Me (tekijä: Rebecca Stead)2011
Wild Girl (tekijä: Patricia Reilly Giff)2011
11 Birthdays (tekijä: Wendy Mass)2012
The Clockwork Three (tekijä: Matthew J. Kirby)2012
Extra Credit (tekijä: Andrew Clements)2012
Flawed Dogs: the Novel (tekijä: Berkeley Breathed)2012
Hero (tekijä: Mike Lupica)2012
Lone Wolf (tekijä: Kathryn Lasky)2012
Masters of Disaster (tekijä: Gary Paulsen)2012
Punainen pyramidi (tekijä: Rick Riordan)Winner 2012
Secret of the Night Ponies (tekijä: Joan Hiatt Harlow)2012
Storm Runners (tekijä: Roland Smith)2012
Storyteller (tekijä: Patricia Reilly Giff)2012
The Strange Case of Origami Yoda (tekijä: Tom Angleberger)1st Runner-up 2012
I Survived the Sinking of the Titanic, 1912 (tekijä: Lauren Tarshis)2nd Runner-up 2012
Tango: The Tale of an Island Dog (tekijä: Eileen Beha)2012
Touch Blue (tekijä: Cynthia Lord)2012
13 lahjaa (tekijä: Michelle Harrison)2013
Because of Mr. Terupt (tekijä: Rob Buyea)2nd runner-up 2013
Bull Rider (tekijä: Suzanne Morgan Williams)2013
Dead End in Norvelt (tekijä: Jack Gantos)2013
Dog Lost (tekijä: Ingrid Lee)2013
Drizzle (tekijä: Kathleen Van Cleve)2013
The Flint Heart (tekijä: Katherine Paterson)2013
The Fourth Stall (tekijä: Chris Rylander)2013
A Long Walk to Water: Based on a True Story (tekijä: Linda Sue Park)2013
Love, Aubrey (tekijä: Suzanne LaFleur)2013
Okay for Now (tekijä: Gary D. Schmidt)2013
Out of My Mind (tekijä: Sharon M. Draper)1st Runner-up 2013
Powerless (tekijä: Matthew Cody)2013
Saving Zasha (tekijä: Randi Barrow)Winner 2013
Wonderstruck (tekijä: Brian Selznick)2013
Bliss (tekijä: Kathryn Littlewood)2014
Bulu: African Wonder Dog (tekijä: Dick Houston)2014
Eight Keys (tekijä: Suzanne LaFleur)2014
Game Changers: Book 1 (tekijä: Mike Lupica)2014
Grounded (tekijä: Kate Klise)2014
Ninth Ward (tekijä: Jewell Parker Rhodes)2014
The One and Only Ivan (tekijä: Katherine Applegate)1st Runner-up 2014
Pie (tekijä: Sarah Weeks)2014
Sophia's War: A Tale of the Revolution (tekijä: Avi)2014
Turtle in Paradise (tekijä: Jennifer L. Holm)2014
Wild Life (tekijä: Cynthia DeFelice)2nd Runner-up 2014
Wolf Storm (tekijä: Dee Garretson)2014
Wonder (tekijä: R. J. Palacio)Winner 2014
Woods Runner (tekijä: Gary Paulsen)2014
Zero to Hero (tekijä: Henry Winkler)2014
Anything But Typical (tekijä: Nora Raleigh Baskin)2015
The Boy on Cinnamon Street (tekijä: Phoebe Stone)2015
A Dog Called Homeless (tekijä: Sarah Lean)2015
Fake Mustache: Or, How Jodie O'Rodeo and Her Wonder Horse (and Some Nerdy Kid) Saved the U.S. Presidential Election from a Mad Genius Criminal Mastermind (tekijä: Tom Angleberger)1st Runner-up 2015
Fourmile (tekijä: Watt Key)2015
Icefall (tekijä: Matthew J. Kirby)2015
Legend of the Ghost Dog (tekijä: Elizabeth Cody Kimmel)2015
Liesl & Po (tekijä: Lauren Oliver)2015
Poika joka pelastui : Schindlerin listan kuopus (tekijä: Leon Leyson)2nd Runner-up 2015
Prairie Evers (tekijä: Ellen Airgood)2015
The Search for WondLa (tekijä: Tony DiTerlizzi)2015
Small as an Elephant (tekijä: Jennifer Richard Jacobson)2015
The True Blue Scouts of Sugar Man Swamp (tekijä: Kathi Appelt)2015
Unstoppable (tekijä: Tim Green)Winner 2015
Where the Mountain Meets the Moon (tekijä: Grace Lin)2015
Beholding Bee (tekijä: Kimberly Newton Fusco)2nd Runner-up 2016
Dash (tekijä: Kirby Larson)2016
Echo (tekijä: Pam Muñoz Ryan)2016
Lincoln's Grave Robbers (tekijä: Steve Sheinkin)2016
The Mark of the Dragonfly (tekijä: Jaleigh Johnson)2016
My Friend the Enemy (tekijä: Dan Smith)1st Runner-up 2016
One Came Home (tekijä: Amy Timberlake)2016
Plunked (tekijä: Michael Northrop)2016
Rautakoe (tekijä: Holly Black)Winner 2016
The Rookie Bookie (tekijä: L. Jon Wertheim)2016
The Secret of Midway (Ghosts of War #1) (tekijä: Steve Watkins)2016
Sugar (tekijä: Jewell Parker Rhodes)2016
A Tangle of Knots (tekijä: Lisa Graff)2016
Tracing Stars (tekijä: Erin Moulton)2016
The Wednesdays (tekijä: Julie Bourbeau)2016
Beneath (tekijä: Roland Smith)2017
El Deafo (tekijä: Cece Bell)1st Runner-up 2017
Full Cicada Moon (tekijä: Marilyn Hilton)2017
Masterminds (tekijä: Gordon Korman)2017
The Menagerie (tekijä: Tui T. Sutherland)2017
A Night Divided (tekijä: Jennifer A. Nielsen)Winner 2017
The Skeleton Tree (tekijä: Iain Lawrence)2nd Runner-up 2017
Soar (tekijä: Joan Bauer)2017
The Thing about Jellyfish (tekijä: Ali Benjamin)2017
Woof (tekijä: Spencer Quinn)2017
Circus Mirandus (tekijä: Cassie Beasley)2018
The Crossover (tekijä: Kwame Alexander)Winner 2018
Escape from Mr. Lemoncello's Library (tekijä: Chris Grabenstein)2018
Last in a Long Line of Rebels (tekijä: Lisa Lewis Tyre)2018
Old Wolf (tekijä: Avi)2018
Pax (tekijä: Sara Pennypacker)1st Runner-up 2018
Raymie Nightingale (tekijä: Kate DiCamillo)2018
Roller Girl (tekijä: Victoria Jamieson)2018
Swing Sideways (tekijä: Nanci Turner Steveson)2018
Wish (tekijä: Barbara O'Connor)2nd Runner-up 2018
The Boys in the Boat (Young Readers Adaptation): The True Story of an American Team's Epic Journey to Win Gold at the 1936 Olympics (tekijä: Daniel James Brown)2019
Dragonwatch: A Fablehaven Adventure (tekijä: Brandon Mull)2019
Ghost (tekijä: Jason Reynolds)2019
Half a Chance (tekijä: Cynthia Lord)2019
Insignificant Events in the Life of a Cactus (tekijä: Dusti Bowling)2nd Runner-up 2019
Listen, Slowly (tekijä: Thanhha Lai)2019
Restart (tekijä: Gordon Korman)1st Runner-up 2019
Under Their Skin (tekijä: Margaret Peterson Haddix)2019
The War That Saved My Life (tekijä: Kimberly Brubaker Bradley)Winner 2019
Wishtree (tekijä: Katherine Applegate)2019
Awkward (tekijä: Svetlana Chmakova)2020
Hero (tekijä: Jennifer Li Shotz)2020
Louisiana's Way Home (tekijä: Kate DiCamillo)2020
Nevermoor: The Trials of Morrigan Crow (tekijä: Jessica Townsend)2020
One for Sorrow: A Ghost Story (tekijä: Mary Downing Hahn)2020
Resistance (tekijä: Jennifer A. Nielsen)2020
Some Kind of Courage (tekijä: Dan Gemeinhart)2020
Sunny (tekijä: Jason Reynolds)2020
Towers Falling (tekijä: Jewell Parker Rhodes)2020
The Truth as Told by Mason Buttle (tekijä: Leslie Connor)2020

Kirjallisuuspalkinnon kuvaus

Logo/Picture

Kirjoihin liittyvät kirjallisuuspalkinnot

Related new series