KotiRyhmätKeskusteluLisääAjan henki
Etsi sivustolta
Tämä sivusto käyttää evästeitä palvelujen toimittamiseen, toiminnan parantamiseen, analytiikkaan ja (jos et ole kirjautunut sisään) mainostamiseen. Käyttämällä LibraryThingiä ilmaiset, että olet lukenut ja ymmärtänyt käyttöehdot ja yksityisyydensuojakäytännöt. Sivujen ja palveluiden käytön tulee olla näiden ehtojen ja käytäntöjen mukaista.

Kirjallisuuspalkinnot: New South Wales Premier's Literary Award

Kirjallisuuspalkinnon saaneiden kirjojen kansikuvia

Teokset (235)

TeoksetJärjestys
The Dark Bright Water (tekijä: Patricia Wrightson)Ethel Turner Prize Special Children's Book, 1979
A History of Australia, Vol. 4: The Earth Abideth for ever 1851-1888 (tekijä: Manning Clark)Douglas Stewart Prize, 1979
An Imaginary Life (tekijä: David Malouf)Christina Stead Prize, 1979
John Brown, Rose and the Midnight Cat (tekijä: Jenny Wagner)Ethel Turner Prize, 1979
Australia through Italian eyes : a study of settlers returning from Australia to Italy (tekijä: Stephanie Lindsay Thompson)Community Relations Commission Award, 1980
Barwick (tekijä: David Marr)Douglas Stewart Prize, 1980
Land of the Rainbow Snake (tekijä: Catherine Berndt)Ethel Turner Prize special children's book, 1980
The man in the honeysuckle : poems (tekijä: David Campbell)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1980
Mr. Archimedes' Bath (tekijä: Pamela Allen)Ethel Turner Prize, 1980
War Crimes (tekijä: Peter Carey)Christina Stead Prize, 1980
Astral sea : poems (tekijä: Alan Gould)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1981
For the Patriarch (tekijä: Angelo Loukakis)Community Relations Commission Award, 1981
A Fortunate Life (tekijä: A. B. Facey)Douglas Stewart Prize, 1981
The Only Daughter (tekijä: Jessica Anderson)Christina Stead Prize, 1981
The Seventh Pebble (tekijä: Eleanor Spence)Ethel Turner Prize special children's book, 1981
When the Wind Changed (tekijä: Ruth Park)Ethel Turner Prize, 1981
Hurmio (tekijä: Peter Carey)Christina Stead Prize, 1982
Kaddish and other poems (tekijä: Fay Zwicky)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1982
The long farewell (tekijä: D. E. Charlwood)Community Relations Commission Award, 1982
Rebels and precursors : the revolutionary years of Australian art (tekijä: Richard Haese)Douglas Stewart Prize, 1982
Whistle Up the Chimney (tekijä: Nan Hunt)Ethel Turner Prize, 1982
The cure (tekijä: Peter Kocan)Christina Stead Prize, 1983
Faith of Our Fathers (tekijä: Spiro Bernard Zavos)Community Relations Commission Award, 1983
Five Times Dizzy (tekijä: Nadia Wheatley)Ethel Turner Prize special children's book, 1983
Robert Hawke (tekijä: Blanche d'Alpuget)Douglas Stewart Prize, 1983
Tide Country (tekijä: Vivian Smith)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1983
Who Sank the Boat? (tekijä: Pamela Allen)1983
The Archibald Paradox: A Strange Case of Authorship (tekijä: Sylvia Lawson)Douglas Stewart Prize, 1984
Milk: Stories (tekijä: Beverley Farmer)Christina Stead Prize, 1984
Possum Magic (tekijä: Mem Fox)Ethel Turner Prize, 1984
A universe of clowns (tekijä: Serge Liberman)Community Relations Commission Award, 1984
The House That Was Eureka (tekijä: Nadia Wheatley)Ethel Turner Prize, 1985
Milk and Honey (tekijä: Elizabeth Jolley)Christina Stead Prize, 1985
The moon man : a biography of Nikolai Miklouho-Maclay (tekijä: E. M. Webster)Douglas Stewart Prize, 1985
Oh lucky country (tekijä: Rosa R. Cappiello)Community Relations Commission Award, 1985
Your shadow: Poems 1980-83 (tekijä: Kevin Hart)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1985
Away (tekijä: Michael Gow)Best Play, 1986
The Kurnai of Gippsland (tekijä: Phillip Pepper)Douglas Stewart Prize, 1986
No Snow in December (tekijä: Maria Lewitt)Community Relations Commission Award, 1986
A Paper Prince (tekijä: George Munster)Douglas Stewart Prize, 1986
Postcards from Surfers (tekijä: Helen Garner)Christina Stead Prize, 1986
Selected poems 1963-1983 (tekijä: Robert Gray)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1986
The True Story of Spit Macphee (tekijä: James Aldridge)Ethel Turner Prize, 1986
Blood and Bone (tekijä: Philip Hodgins)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1987
Dancing on Coral (tekijä: Glenda Adams)Special Award, 1987
Dreamtime nightmares (tekijä: Bill Rosser)Community Relations Commission Award, 1987
The Irish in Australia (tekijä: Patrick O'Farrell)Douglas Stewart Prize, 1987
A Rabbit named Harris (tekijä: Nan/Ogden Hunt)Ethel Turner Prize, 1987
Answers to Brut (tekijä: Lian Hearn)Ethel Turner Prize, 1988
The Domesticity of Giraffes (tekijä: Judith Beveridge)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1988
Final Things (tekijä: John Sligo)Christina Stead Prize, 1988
Louisa (tekijä: Brian Matthews)Douglas Stewart Prize, 1988
Broken Words (tekijä: Helen Hodgman)Christina Stead Prize, 1989
Under Berlin: New Poems 1988 (UQP Poetry) (tekijä: John Tranter)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1989
You Take the High Road (tekijä: Mary K. Pershall)Ethel Turner Prize, 1989
The Blue Chameleon (tekijä: Katherine Scholes)Ethel Turner Prize, 1990
The Clean Dark (tekijä: Robert Adamson)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1990
Reaching Tin River (tekijä: Thea Astley)Christina Stead Prize, 1990
The Snowy : the people behind the power (tekijä: Siobhan McHugh)Douglas Stewart Prize, 1990
Jewels and Ashes (tekijä: Arnold Zable)Community Relations Commission Award, 1991
JF was here (tekijä: Nigel Krauth)Christina Stead Prize, 1991
Poppy (tekijä: Drusilla Modjeska)Douglas Stewart Prize, 1991
Sitting in (tekijä: Barry Hill)Douglas Stewart Prize, 1991
Strange Objects (tekijä: Gary Crew)Ethel Turner Prize, 1991
Winter Baby (tekijä: Jennifer Maiden)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1991
All in the Blue Unclouded Weather (tekijä: Robin Klein)Ethel Turner Prize, 1992
The Death of Napoleon (tekijä: Simon Leys)Christina Stead Prize, 1992
Inside Outside: Life Between Two Worlds (Imprint Lives) (tekijä: Andrew Riemer)Community Relations Commission Award, 1992
Patrick White: A Life (tekijä: David Marr)Douglas Stewart Prize, 1992
Selected Poems (Imprint poetry) (tekijä: Elizabeth Riddell)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1992
The Crocodile Fury (tekijä: Beth Yahp)Community Relations Commission Award, 1993
Put your whole self in (tekijä: Meme McDonald)Douglas Stewart Prize, 1993
Remembering Babylon (tekijä: David Malouf)Christina Stead Prize, 1993
Robert Menzies' Forgotten People (tekijä: Judith Brett)Douglas Stewart Prize, 1993
Tjarany Roughtail: The Dreaming of the Roughtail Lizard and Other Stories told by the Kukatja (tekijä: Gracie Green)Ethel Turner Prize, 1993
Translations from the Natural World (tekijä: Les A. Murray)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1993
Aphrodite & the Others (tekijä: Gillian Bouras)Community Relations Commission Award, 1994
Australias Spies & Their Secrets: Australias Spies and Their Secrets (tekijä: David McKnight)Douglas Stewart Prize, 1994
Ghosting William Buckley (WHA poetry) (tekijä: Barry Hill)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1994
Seasonal Adjustments (tekijä: Adib Khan)Christina Stead Prize, 1994
The White Guinea Pig (tekijä: Ursula Dubosarsky)Ethel Turner Prize, 1994
Coming home from the world (tekijä: Peter Boyle)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1995
The First Book of Samuel (tekijä: Ursula Dubosarsky)Community Relations Commission Award, 1995
Just Like That (tekijä: Lily Brett)Christina Stead Prize, 1995
Mr Enigmatic (tekijä: Jenny Pausacker)Ethel Turner Prize, 1995
The Orchard (tekijä: Drusilla Modjeska)Douglas Stewart Prize, 1995
Volatile Bodies: Toward a Corporeal Feminism (tekijä: Elizabeth Grosz)Gleebooks Prize for Critical Writing, 1995
Artful Histories: Modern Australian Autobiography (tekijä: David McCooey)Gleebooks Prize for Critical Writing, 1996
Caravanserai: Journeys Among Australian Muslims (Arab & Islamic Studies) (tekijä: Hanifa Deen)Community Relations Commission Award, 1996
Hunters and Collectors: The Antiquarian Imagination in Australia (Studies in Australian History) (tekijä: Tom Griffiths)Douglas Stewart Prize, 1996
Johnny Hart's Heroes (tekijä: David Metzenthen)Ethel Turner Prize, 1996
Leaning Towards Infinity (tekijä: Sue Woolfe)Christina Stead Prize, 1996
Selected poems (tekijä: J. S. Harry)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1996
The Drowner (tekijä: Robert Drewe)Christina Stead Prize, 1997
The Europeans in Australia : a history (tekijä: Alan Atkinson)Douglas Stewart Prize, 1997
The Fiftieth Gate (tekijä: Mark Raphael Baker)Community Relations Commission Award, 1997
Love and Freedom: Professional Women and the Reshaping of Personal Life (tekijä: Alison Mackinnon)Gleebooks Prize for Critical Writing, 1997
The Two Bullies (tekijä: Junko Morimoto)Ethel Turner Prize, 1997
The Viewfinder (tekijä: Anthony Lawrence)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1997
Weeping for lost Babylon (tekijä: Eric Beach)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1998
The Divine Wind (tekijä: Garry Disher)Ethel Turner Prize, 1999
H. M. Bark Endeavour (tekijä: Ray Parkin)Douglas Stewart Prize, 1999
Mortal divide : the autobiography of Yiorgos Alexandroglou (tekijä: George Alexander)Community Relations Commission Award, 1999
Mr. Darwin's Shooter (tekijä: Roger McDonald)Christina Stead Prize, 1999
Ngarrindjeri Wurruwarrin: A World That Is, Was and Will Be (tekijä: Diane Bell)Gleebooks Prize for Critical Writing, 1999
Race against time : poems (tekijä: Lee Cataldi)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 1999
The Binna Binna Man (tekijä: Meme McDonald)Ethel Turner Prize, 2000
Rabbit-Proof Fence: The Screenplay (Current Theatre) (tekijä: Christine Olsen)Community Relations Commission Award, 2000
The Salt of Broken Tears (tekijä: Michael Meehan)Christina Stead Prize, 2000
Stravinsky's Lunch (tekijä: Drusilla Modjeska)Douglas Stewart Prize, 2000
Conditions of Faith (tekijä: Alex Miller)Christina Stead Prize, 2001
Craft for a Dry Lake (tekijä: Kim Mahood)Douglas Stewart Prize, 2001
Feeling Sorry for Celia: A Novel (tekijä: Jaclyn Moriarty)Ethel Turner Prize, 2001
The Lovemakers: Saying All the Great Sexy Things (tekijä: Alan Wearne)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 2002
Maantiemusiikkia (tekijä: Tim Winton)Christina Stead Prize, 2002
The Poison Principle: A Memoir of Family Secrets and Literary Poisonings (tekijä: Gail Bell)Douglas Stewart Prize, 2002
The Red Tree (tekijä: Shaun Tan)Patricia Wrightson Prize for Children's Books, 2002
Soldier Boy: The True Story of Jim Martin, The Youngest ANZAC (tekijä: Anthony Hill)Ethel Turner Prize, 2002
Visits Home : Migration Experiences between Italy and Australia (tekijä: Loretta Baldassar)Community Relations Commission Award, 2002
I Am the Messenger (tekijä: Markus Zusak)Ethel Turner Prize, 2003
The Barrumbi Kids (tekijä: Leonie Norrington)Shortlist, 2003
Looking for Blackfellas' Point : an Australian history of place (tekijä: Mark McKenna)Douglas Stewart Prize, 2003
Moral Hazard (tekijä: Kate Jennings)Christina Stead Prize, 2003
Screens Jets Heaven: New and Selected Poems (Salt Modern Poets) (tekijä: Jill Jones)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 2003
Secrets and Spies (tekijä: Mara Moustafine)Community Relations Commission Award, 2003
Against Paranoid Nationalism: Searching for Hope in a Shrinking Society (tekijä: Ghassan Hage)Community Relations Commission Award, 2004
Boys Of Blood & Bone (tekijä: David Metzenthen)Ethel Turner Prize, 2004
Dancing With Strangers: Europeans and Australians at First Contact (tekijä: Inga Clendinnen)Douglas Stewart Prize, 2004
Dear Deliria: New and Selected Poems (tekijä: Pam Brown)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 2004
Shanghai Dancing (tekijä: Brian Castro)Christina Stead Prize, 2004
By the River (tekijä: Steven Herrick)Ethel Turner Prize, 2005
A certain maritime incident : the sinking of SIEV X (tekijä: Tony Kevin)Community Relations Commission Award, 2005
The idea of home : autobiographical essays (tekijä: John Hughes)Douglas Stewart Prize, 2005
The Last Ride (tekijä: Denise Young)UTS Glenda Adams Award for New Writing, 2005
Smoke encrypted whispers (tekijä: Samuel Wagan Watson)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 2005
The Turning: Stories (tekijä: Tim Winton)Christina Stead Prize, 2005
An accidental terrorist (tekijä: Steven Lang)UTS Glenda Adams Award for New Writing, 2006
East of Time (tekijä: Jacob G. Rosenberg)Douglas Stewart Prize, 2006
Latecomers (tekijä: Jaya Savige)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 2006
The Secret River (tekijä: Kate Grenville)Community Relations Commission Award, 2006
Theodora's gift (tekijä: Ursula Dubosarsky)Ethel Turner Prize, 2006
The Arrival (tekijä: Shaun Tan)Community Relations Commission Award, 2007
Asbestos House: The Secret History of James Hardie Industries (tekijä: Gideon Haigh)Gleebooks Prize for Critical Writing, 2007
Picnic (tekijä: Fay Zwicky)Poetry, 2007
The Red Shoe (tekijä: Ursula Dubosarsky)Ethel Turner Prize, 2007
Swallow the Air (tekijä: Tara June Winch)UTS Glenda Adams Award for New Writing, 2007
Theft: A Love Story (tekijä: Peter Carey)Christina Stead Prize, 2007
Things I Didn't Know: A Memoir (tekijä: Robert Hughes)Douglas Stewart Prize, 2007
The Lost Dog (tekijä: Michelle de Kretser)Christina Stead Prize, 2008
Race and the Crisis of Humanism (tekijä: Kay Anderson)Gleebooks Prize for Critical Writing, 2008
Slicing the Silence: Voyaging to Antarctica (tekijä: Tom Griffiths)Douglas Stewart Prize, 2008
Sunrise West (tekijä: Jacob G. Rosenberg)Community Relations Commission Award, 2008
Town (tekijä: James Roy)Ethel Turner Prize, 2008
Two kinds of silence (tekijä: Kathryn Lomer)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 2008
A Brief History of Montmaray (tekijä: Michelle Cooper)Ethel Turner Prize, 2009
Destination Australia: Migration to Australia since 1901 (tekijä: Eric Richards)Community Relations Commission Award, 2009
Feather Man (tekijä: Rhyll McMaster)UTS Glenda Adams Award for New Writing, 2009
A Fraction of the Whole (tekijä: Steve Toltz)People's Choice Award, 2009
The Good Parents (tekijä: Joan London)Christina Stead Prize, 2009
Man wolf man (tekijä: L. K. Holt)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 2009
Merimatka (tekijä: Nam Le)UTS Glenda Adams Award for New Writing, 2009
Tall Man: The Death of Doomadgee (tekijä: Chloe Hooper)Douglas Stewart Prize, 2009
Unfinished Business: Paul Keating's Interrupted Revolution (tekijä: David Love)Gleebooks Prize for Critical Writing, 2009
Document Z: A Novel (tekijä: Andrew Croome)UTS Glenda Adams Award for New Writing for Fiction, 2010
Kesä : kohtauksia syrjäisestä elämästä (tekijä: J. M. Coetzee)Christina Stead Prize for Fiction, 2010
Kill Khalid: The Failed Mossad Assassination of Khalid Mishal and the Rise of Hamas (tekijä: Paul McGeough)Douglas Stewart Prize for Non-Fiction, 2010
Leave to remain : a memoir (tekijä: Abbas El-Zein)Community Relations Commission Award, 2010
Macquarie PEN anthology of Australian literature (tekijä: Nicholas Jose)Special Award, 2010
The sonnet according to 'M' (tekijä: Jordie Albiston)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 2010
When the Hipchicks Went to War (tekijä: Pamela Rushby)Ethel Turner Prize, 2010
The World Beneath (tekijä: Cate Kennedy)People's Choice Award, 2010
The English Class (tekijä: Ouyang Yu)Community Relations Commission Award, 2011
Graffiti Moon (tekijä: Cath Crowley)Ethel Turner Prize, 2011
Lovesong (tekijä: Alex Miller)People's Choice Award, 2011
Malcolm Fraser: The Political Memoirs (tekijä: Malcolm Fraser)Douglas Stewart Prize, 2011
Pirate rain (tekijä: Jennifer Maiden)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 2011
Traitor (tekijä: Stephen Daisley)UTS Glenda Adams Award for New Writing for Fiction, 2011
Crow Country (tekijä: Kate Constable)Patricia Wrightson Prize for Children's Books, 2012
An eye for eternity : the life of Manning Clark (tekijä: Mark McKenna)Douglas Stewart Prize, 2012
Five Bells (tekijä: Gail Jones)People's Choice Award, 2012
Good Living Street: Portrait of a Patron Family, Vienna 1900 (tekijä: Tim Bonyhady)Community Relations Commission Award, 2012
Only Ever Always (tekijä: Penni Russon)Ethel Turner Prize, 2012
The Roving Party (tekijä: Rohan Wilson)UTS Glenda Adams Award for New Writing, 2012
That Deadman Dance (tekijä: Kim Scott)Christina Stead Prize for Fiction, 2012
Animal people (tekijä: Charlotte Wood)People's Choice Award, 2013
A Corner of White: Book 1 of The Colors of Madeleine (tekijä: Jaclyn Moriarty)Ethel Turner Prize, 2013
Don't Go Back to Where You Came From (tekijä: Tim Soutphommasane)Community Relations Commission Award, 2013
The Last Thread (tekijä: Michael Sala)UTS Glenda Adams Award for New Writing for Fiction, 2013
Mateship With Birds (tekijä: Carrie Tiffany)Christina Stead Prize, 2013
The Office: A Hardworking History (tekijä: Gideon Haigh)Douglas Stewart Prize, 2013
Ruby Moonlight (tekijä: Ali Cobby Eckermann)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 2013
Broken Nation: Australians in the Great War (tekijä: Joan Beaumont)Australian History, 2014
Encountering the Pacific in the Age of the Enlightenment (tekijä: John Gascoigne)General History, 2014
Questions of Travel (tekijä: Michelle De Kretser)Community Relations Commission Award, 2014
The Railwayman's Wife: A Novel (tekijä: Ashley Hay)People's Choice, 2014
The bush : travels in the heart of Australia (tekijä: Don Watson)Douglas Stewart Prize, 2015
Earth Hour (tekijä: David Malouf)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 2015
An Elegant Young Man (tekijä: Luke Carman)UTS Glenda Adams Award for New Writing for Fiction, 2015
The Golden Age (tekijä: Joan London)People’s Choice Award, 2015
Only the Animals: Stories (tekijä: Ceridwen Dovey)People’s Choice Award, 2015
The secret river by Kate Grenville : an adaptation for the stage (tekijä: Andrew Bovell)Community Relations Commission Award, 2015
The Snow Kimono (tekijä: Mark Henshaw)Christina Stead Prize, 2015
An Astronaut's Life (tekijä: Sonja Dechian)UTS Glenda Adams Award for New Writing for Fiction, 2016
Brush (tekijä: Joanne Burns)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 2016
Dark Emu: Black Seeds Agriculture or Accident? (tekijä: Bruce Pascoe)Indigenous Writers Prize, 2016
Heat and Light (David Unaipon Award Winners Series) (tekijä: Ellen van Neerven)Indigenous Writers Prize, 2016
The Life of Houses (tekijä: Lisa Gorton)People’s Choice Award, 2016
Locust Girl: A Lovesong (tekijä: Merlinda Bobis)Christina Stead Prize, 2016
Reckoning: A Memoir (tekijä: Magda Szubanski)Douglas Stewart Prize, 2016
Letter to Pessoa (tekijä: Michelle Cahill)UTS Glenda Adams Award for New Writing for Fiction, 2017
The Museum of Modern Love (tekijä: Heather Rose)Christina Stead Prize, 2017
Our Man Elsewhere: In Search of Alan Moorehead (tekijä: Thornton McCamish)Douglas Stewart Prize, 2017
Vancouver (tekijä: Nick Earls)People’s Choice Award, 2017
The Book of Dirt (tekijä: Bram Presser)UTS Glenda Adams Award for New Writing for Fiction, 2018
Passchendaele : requiem for doomed youth (tekijä: Paul Ham)Douglas Stewart Prize, 2018
The permanent resident (tekijä: Roanna Gonsalves)Multicultural NSW Award, 2018
Taboo (tekijä: Kim Scott)Indigenous Writers Prize, 2018
Amelia Westlake (tekijä: Erin Gough)Ethel Turner Prize for Young Adult’s Literature, 2019
Boy Swallows Universe (tekijä: Trent Dalton)Glenda Adams Award for New Writing, 2019
Deep Time Dreaming: Uncovering Ancient Australia (tekijä: Billy Griffiths)Douglas Stewart Prize for Non-Fiction, 2019
Dingo (tekijä: Claire Saxby)Patricia Wrightson Prize for Children’s Literature, 2019
Interval (tekijä: Judith Bishop)Kenneth Slessor Prize for Poetry, 2019
The Lebs (tekijä: Michael Mohammed Ahmad (Editor))Multicultural NSW Award, 2019
The Life to Come (tekijä: Michelle De Kretser)Christina Stead Prize for Fiction, 2019
The Trauma Cleaner (tekijä: Sarah Krasnostein)Douglas Stewart Prize for Non-Fiction, 2019
Bedlam at Botany Bay (tekijä: James Dunk)Australian history prize, 2020
The Good Son: A Story from the First World War, Told in Miniature (tekijä: Pierre-Jacques Ober)Young people’s history, 2020
Lenny's Book of Everything (tekijä: Karen Foxlee)Ethel Turner Prize for Young Adult’s Literature, 2020
The Pillars (tekijä: Peter Polites)Multicultural NSW Award, 2020
Real Differences (tekijä: SL Lim)UTS Glenda Adams Award for New Writing, 2020
Surviving New England : a history of Aboriginal resistance & resilience through the first forty years of the colonial apocalypse (tekijä: Callum Clayton-Dixon)NSW regional and community history, 2020
Tiberius with a Telephone: the life and stories of William McMahon (tekijä: Patrick Mullins)Douglas Stewart Prize for Nonfiction, 2020
The Warrior, the Voyager, and the Artist: Three Lives in an Age of Empire (The Lewis Walpole Series in Eighteenth-Century Culture and History) (tekijä: Kate Fullagar)General history, 2020
The White Girl (tekijä: Tony Birch)NSW Premier’s Prize for Indigenous writing, 2020
The Yield (tekijä: Tara June Winch)Christina Stead Prize for Fiction, 2020

Kirjallisuuspalkinnon kuvaus

Logo/Picture

Kirjoihin liittyvät kirjallisuuspalkinnot

Kirjoihin liittyvät muut paikat

Avustajat

bergs47 (395), kaffles (145), davidgn (62), zmeischa (38), stephmo (25), supersidvicious (21), phoebekw (14), gilroy (14), ablachly (9), aeclark (7), lottpoet (7), n_morrell (7), Herenya (6), TeachrBkMom (6), cowpeace (5), wookiebender (5), rsterling (5), avatiakh (4), kimby365 (4), andyl (3), read_lola_read (3), KimB (3), karenb (2), hdcclassic (2), gsides78 (2), ryner (2), norabelle414 (2), Shortride (2), alexdaw (2), SamuelW (2), SimoneA (2), homeless (2), macart3 (2), ltfl_uniofcanberra (1), lemontwist (1), whirled (1), Pedro.Moreira (1), jburlinson (1), souloftherose (1), elkiedee (1), benitastrnad (1), BookLizard (1), DJLP2011 (1), chinatowne (1), DJLP2009 (1), Cecrow (1), Stbalbach (1), devone (1), Carmen.et.Error (1), sorchah (1), julienormal (1), HoldenCarver (1), SilentInAWay (1), sjmccreary (1), lorannen (1), amanda4242 (1), andersocheva (1), DisassemblyOfReason (1), mrbudyhed (1), bakabaka84 (1), KingRat (1), octopedingenue (1), r.orrison (1)
Lisätietoja | Ota yhteyttä | LibraryThing.com | Yksityisyyden suoja / Käyttöehdot | Apua/FAQ | Blogi | Kauppa | APIs | TinyCat | Perintökirjastot | Varhaiset kirja-arvostelijat | Yleistieto | 158,969,602 kirjaa! | Yläpalkki: Aina näkyvissä